Jak wygląda przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa na początku nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawiają się napady bólowe podbrzusza podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku fizycznego. Wczesnym objawem tej dolegliwości są również zaparcia oraz miękki, niewidoczny, ale wyczuwalny guzek. W bardziej zaawansowanym stadium choroby wyraźnie twardnieje i zaczyna być stale widoczny.

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa jest nienaturalnym przesunięciem zawartości jamy ciała przez otwór, umiejscowiony w okolicach miejsc intymnych. Wyróżnia się:
• przepuklinę pachwinową skośną, która przechodzi przez kanał pachwinowy – występuje u mężczyzn w okolicy moszny,
• przepuklinę pachwinową prostą, której kanałem jest jama brzuszna – również występuje u mężczyzn w okolicy moszny,
• przepuklinę udową, która przechodzi przez naczynia, zlokalizowane w okolicy wiązadła pachwinowego – jak nazwa wskazuje, jej ujściem jest udo.

Wśród czynników, wywołujących przepuklinę pachwinową należy wymienić: palenie papierosów, wodobrzusze, długotrwałą pracę fizyczną, tętniak aorty i przewlekłą chorobę płuc.

Przepuklina pachwinowa – jak leczyć?

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Zazwyczaj wykonuje się ją metodą beznapięciową, przy której wypełnia się ubytek w jamie ciała specjalną siatką. Niekiedy stosuje się również technikę napięciową, polegającą na zablokowaniu ujścia przepukliny przez zszycie tkanek mięśni. Tego typu operacje przeprowadzane są klasycznie lub przy użyciu laparoskopu. Zaniechanie leczenia przepukliny pachwinowej prowadzi do tzw. uwięźnięcia, które może skutkować martwicą jelita grubego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest padaczka?

Padaczka nazywana również epilepsją dotyczy zaburzeń pracy w mózgu. Polega na chwilowych zaburzeniach grupy neuronów skoncentrowanych w ognisku padaczkowym, powodując...

Zamknij