Jak wygląda przepuklina?

Przepukliną nazywa się przemieszczenie narządów lub ich części poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Utworzone w ten sposób uwypuklenie jest dobrze widoczne. Przepuklina może pojawić się pod blizną pooperacyjną.

Przepuklinę można łatwo zauważyć, ponieważ przybiera ona postać uwypuklenia. Powoduje ono dyskomfort, a niekiedy także ból. Okolica chorobowo zmieniona jest trwale obrzmiała, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie. Objawy mogą być różne, w zależności od narządu, który uległ przemieszczeniu.

Co to jest przepuklina?

Przepuklina to stan, w którym tkanka lub narząd przemieszcza się poza jamę ciała, w której powinien się prawidłowo znajdować. Zawartość jamy ciała wydostaje się z niej poprzez miejsce o obniżonej oporności i tworzy widoczne uwypuklenie.

Przez długi czas zawartość worka przepukliny można swobodnie odprowadzić na prawidłowe miejsce. Po jakimś czasie przepuklina może stać się nieodprowadzalna. Najgroźniejsze skutki dla zdrowia ma przepuklina zaciśnięta (uwięźnięta), w wyniku której zawartość zostaje zakleszczona. Uwięźnięcie przepukliny prowadzi do upośledzenia pracy narządu i martwicy. Stan ten wymaga leczenia operacyjnego, ponieważ może doprowadzić do śmierci.

Ile się czeka na operację przepukliny?

Przepuklina nie zawsze daje objawy bólowe, ale nie oznacza to, że można ją bagatelizować. Schorzenie nie cofa się samoistnie, ponieważ wywiera zbyt duży nacisk na rozerwane powłoki. Nasilenie objawów bólowych, stwardnienie przepukliny, nudności, wymioty mogą oznaczać uwięźnięcie, co jest wskazaniem do natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.

W przypadku przepuklin nieuwięźniętych termin zabiegu w państwowej służbie zdrowia wynosi od miesiąca do 6 miesięcy. W klinikach prywatnych operacje wykonywane są od ręki, a koszt zabiegu zależy zarówno od rodzaju przepukliny, jak i zastosowanego znieczulenia i wynosi od 2 tysięcy złotych do nawet 6,5 tysiąca złotych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć nerwoból?

Nerwoból pojawia się w okolicach jednego z nerwów obwodowych. Najczęściej ma charakter napadowy i trwa krótko. Można go leczyć farmakologicznie,...

Zamknij