Jak wygląda skaza białkowa?

Objawy skazy białkowej często mylone są z atopowym zapaleniem skóry. Pierwszym symptomem wystąpienia reakcji uczuleniowej jest pojawienie się wysypki, która przyjmuje postać drobnych krost lub niewielkich plamek na skórze. Zazwyczaj pojawia się ona za uszami, na policzkach, pod kolanami oraz na zgięciach łokciowych. Niekiedy wysypce może również towarzyszyć świąd i łuszczenie się skóry objętej zmianami.

Co to jest skaza białkowa?

Skaza białkowa jest alergią pokarmową, która najczęściej dotyka dzieci w wieku niemowlęcym. Zwykle mija ona samoistnie po trzecim roku życia. Przejawia się nadwrażliwością na mleko krowie i jego przetwory. Przy skazie białkowej często pojawiają się także różne dolegliwości żołądkowe: wymioty, biegunka, wzdęcia brzucha oraz utrata apetytu. W grupie największego ryzyka wystąpienia skazy znajdują się dzieci osób, które mają alergię. Oprócz czynników genetycznych wpływ na pojawienie się uczulenia ma zanieczyszczenie powietrza czy nadmierna sterylność przestrzeni, w której przebywa dziecko.

Skaza białkowa – co jeść?

Skaza białkowa nie wymaga leczenia farmakologicznego. Zazwyczaj wyeliminowanie z diety dziecka mleka krowiego i jego przetworów i zastąpienie ich innymi produktami pozwala na całkowite ustąpienie objawów uczulenia. Dieta matki, która karmi dziecko dotknięte skazą białkową pokarmem naturalnym, powinna składać się z: ryżu, kasz, ziemniaków, makaronu (bezjajecznego), mięsa drobiowego lub króliczego, warzyw (z wyjątkiem: czosnku, cebuli, grochu, pomidorów, sałaty, ogórków), jabłek. Natomiast oprócz mleka i jego przetworów ze swojej diety powinna ona wyeliminować: jajka, mięsa czerwone, czekoladę, orzechy, miód, grzyby i owoce cytrusowe.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda glista ludzka?

Glista ludzka to pasożyt w kształcie cienkiego walca o długości od 15 do 50 cm. Można się nim zakazić m.in....

Zamknij