Jak zapobiegać alergii?

Uczulenie to bardzo uciążliwa dolegliwość. Wymaga od nas pewnego dyscypliny, zmiany nawyków, a nierzadko – także nakładów finansowych. Trzeba bowiem zażywać lekarstwa albo unikać kontaktów z alergenami zawartymi w pożywieniu.

Unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi

 

Z alergią można walczyć. Powodzenie tej walki zależy od tego, jak bardzo nasz organizm jest podatny na czynnik uczulający.

Jeśli reakcję obronną systemu immunologicznego wywołuje sierść psa czy kota, pozbywanie czy zapobieganie chorobie wydaje się łatwe. Wystarczy unikać zwierząt, pozbyć się ich ze swojego otoczenia.

Znacznie gorzej mają ci, którzy uczuleni są na wszelkiego rodzaju pyłki wytwarzane przez rośliny. Ich nie sposób całkowicie unikać. Można jedynie próbować łagodzić objawy alergii. W praktyce oznacza to, że w okresie pylenia nie można spacerować po łąkach i parkach. Nie wolno podróżować przy otwartym oknie.

Na szczęście nie jesteśmy skazani na siedzenie w domu. By uniknąć reakcji alergicznych, można spędzić urlop w górach albo nad morzem. Na wysokości 1000 metrów oraz blisko plaży stężenie pyłków jest bardzo niskie. Należy unikać pobytu na wsi w trakcie żniw.

Osoba, która jest uczulona na pyłki, a ma w domu zwierzaka, musi go często kąpać. Dlaczego? Podczas spacerów na sierści naszego milusińskiego osadzają się alergeny. Im częściej kot czy pies wychodzi na powietrze, tym więcej pyłków przynosi.

Alergia może dać o sobie znać nawet wtedy, gdy przebywamy w domu. Wszystko przez źle działającą wentylację. Czynniki uczulające mogą również przenikać przez okna. Należy więc na noc jezamykać, co wiosną i latem w pomieszczeniach bez klimatyzacji będzie być koszmarem. Duchota i wilgotność nie pozwolą nam zasnąć.

Z związku z tym w kontekście zapobiegania alergii warto zastanowić się nad wymianą okien. Zainwestujmy w takie, które są solidne, szczelne, wytrzymałe i dobrze zatrzymują ciepło oraz hałas. Pozwoli nam to zmniejszyć dopływ alergenów i pozytywnie wpłynie na jakość snu.

Więcej informacji o dobrych oknach zdobędziemy na forum Dobroplastu, który należy do czołowych producentów stolarki.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy w domu grozi nam promieniowanie UV?

Pewnie nie raz słyszeliśmy o promieniowaniu elektromagnetycznym docierającym do powierzchni Ziemi. Wysyła je Słońce. Choć ludzkie oko nie jest w...

Zamknij