Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety, za które w dużym stopniu odpowiadają hormony, zwłaszcza estrogeny i progesteron. Zmienia się nie tylko wygląd ciała, ale i nastrój, smak, może pojawić się nadwrażliwość na niektóre zapachy. Już od pierwszych dni od poczęcia, organizm przygotowuje się do wydania na świat nowego życia.

I trymestr ciąży – do końca 12 tygodnia

Od momentu zapłodnienia układ hormonalny tworzy odpowiednie warunki do zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Gdy do tego dojdzie, organizm zaczyna wydzielać hormon HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, który dba o prawidłowy przebieg ciąży. Wzmożona praca układu hormonalnego powoduje, że już we wczesnej ciąży, czyli ok. 3-4 tygodnia kobieta może zacząć odczuwać skutki ich pracy. Warto stale monitorować, co się dzieje z ciałem w trzecim tygodniu ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta najczęściej odczuwa nudności i wymiotuje, bywa senna i dużo śpi (także w ciągu dnia), a niekiedy pojawia się charakterystyczna huśtawka nastrojów. W pierwszych tygodniach od poczęcia piersi zaczynają być wrażliwe na dotyk i lekko napięte, może wystąpić nadmierna łamliwość paznokci lub problemy z cerą, np. wypryski. Obecność w moczu hormonu HCG powoduje, że „test ciążowy pokazuje wynik pozytywny.

II trymestr ciąży – 13-26 tydzień

Koniec pierwszego trymestru to czas, gdy organizm kobiety zaczyna się nieco uspokajać. Brzuch nadal jest mały, ale macica wciąż rośnie, dlatego przesuwa się lekko ku górze, uciskając jelita i żołądek, co często powoduje nieprzyjemną zgagę. W drugim trymestrze problemy z nudnościami czy nadmierną sennością zwykle ustają, jednak ze sprawą rozluźniającego działania progesteronu, drogi moczowe mogą się rozszerzać, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Pod koniec II trymestru krew ma tendencję do zastoju w do zastoju, dlatego ręce lub nogi zwykle puchną i są obolałe. Na brzuchu, pośladkach oraz udach mogą pojawiać się rozstępy, a stale powiększający się brzuch wymusza chodzenie z lekko odchylonymi plecami.

III trymestr ciąży – 27-40 tydzień

Im bliżej porodu, tym nieprzyjemne dolegliwości, jak: spuchnięte nogi, wrażliwe i obrzmiałe piersi, nasilają się. Skóra na biuście jest mocno opięta i widać na niej siateczkę żył. Około 30. tygodnia ciąży brzuch coraz bardziej może utrudniać codzienne swobodne funkcjonowanie oraz staje się twardy i napięty, co świadczy o tym, że macica ćwiczy skurcze, które pomogą dziecku przyjść na świat. Pod koniec ciąży piersi kobiety zaczynają wytwarzać siarę – żółtą wydzielinę, która przypomina mleko matki. Jest to znak, że ciało kobiety jest w pełni gotowe na karmienie dziecka. Na około 2-3 tygodnie przed porodem brzuch matki znacznie obniża się i wyraźniej odstaje od reszty ciała. Obniżenie się brzucha ułatwia kobiecie swobodne oddychanie, ale niestety powoduje również silny nacisk na pęcherz moczowy.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Własna firma coraz częstszym pomysłem na życie

Bez wątpienia w Polsce standardowym modelem czynności zawodowych jest praca na etacie. Oczywiście łatwo znaleźć też osoby wykonujące zlecenia, jednak...

Zamknij