Jak zostać lekarzem dentystą?

Stomatolog we własnym gabinecie może miesięcznie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia krajowa oscyluje wokół 3,7 tys. zł, to kusząca perspektywa. Żeby jednak stała się realna, trzeba przejść dość długą i ciężką drogę.

Studia stomatologiczne to tylko początek

 

Najpierw trzeba skończyć pięcioletnie studia stomatologiczne. Później należy zdać stosowny egzamin, który pozwoli uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu (po studiach ma się jedynie ograniczone prawo).

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, czyli taka forma pracy magisterskiej na stomatologii, organizowany jest dwa razy w roku przez Centrum Egzaminów Medycznych oraz wojewódzkie centra zdrowia publicznego. Zawsze trwa cztery godziny. Składa się z 200 pytań zamkniętych. Do każdego z nich przyporządkowanych jest pięć odpowiedzi, z których poprawna jest jedna.

Zakres tematyczny LDEK-u dotyczy 10 zagadnień poruszanych podczas kształcenia przeddyplomowego, czyli na studiach. Najwięcej pytań (46) dotyczy stomatologii zachowawczej, najmniej (7) – orzecznictwa lekarskiego.

By móc do przystąpić do egzaminu końcowego, trzeba złożyć stosowny wniosek do okręgowej rady lekarskiej i zarejestrować na stronie Centrum Egzaminów Medycznych. Prawo przystąpienia do testu przysługuje absolwentom studiów medycznych i stażystom oraz lekarzom, którzy z jakichś powodów ponownie muszą zdać egzamin.

Pozytywny wynik wymaga zdobycia co najmniej 112. W interesie lekarzy leży jednak jak najlepszy rezultat. Dzięki temu będą mieć większe szanse dostać się na oblegane specjalizacje (o przyjęciu decyduje liczba punktów zdobytych podczas LDEK-u).

Zdanie egzaminu końcowego pozwala ubiegać się o pracę w placówkach zajmujących się leczeniem z zakresu stomatologii. Można też otworzyć własny gabinet. W praktyce jest jednak tak, że najpierw świeżo upieczeni lekarze decydują się na staż podyplomowy, czyli praktyczną naukę zawodu.

Odbycie stażu nie kończy jednak okresu nauki, doskonalenia zawodowego. Pogłębianie wiedzy, zdobywanie nowych informacji branżowych powinno trwać przez cały okres aktywności zawodowej dentysty. To pozwoli mu świadczyć usługi na najwyższym poziomie i uzyskiwać satysfakcjonujące go dochody. W przeciwnym razie pogrąży się w masie przeciętności, będzie funkcjonować na marginesie dużych pieniędzy.

Jak dentysta może poszerzać swoje horyzonty? Może odbyć kursy. Stomatologia to bardzo obszerna dziedzina wiedzy, ale jest jedno miejsce, w którym zebrano kompleksową wiedzę na temat wszystkich specjalizacji. To platforma edukacyjna Dental Mentor.

Obecnie w jej bazie znajdują się 22 kursy dentystyczne podzielone na 103 lekcje. Ukończenie każdego kursu pozwala uzyskać punkty edukacyjne i tym samym wypełnić wymóg rozwoju zawodowego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co raz bardziej popularna magnetoterapia. Dlaczego?

Współczesna medycyna dysponuje bogatym arsenałem środków zwalczających różne schorzenia. Świetnym przykładem jest terapia pulsującym polem magnetycznym, którą można stosować w...

Zamknij