Jak zwiększyć libido?

Libido jest wskaźnikiem określającym popęd seksualny. Czynniki zwiększające ochotę na seks to przyprawy (bazylia, imbir lub cynamon), tabletki na potencję lub rośliny, takie jak awokado, banany lub seler. Tabletki antykoncepcyjne, nadmierny stres oraz palenie papierosów znacznie obniżają libido.

Co to jest libido?

Libido określa popęd seksualny człowieka. Jest to wskaźnik uwarunkowany biologiczne, który przedstawia wewnętrzne motywacje człowieka do seksu. Pojęcie zostało utworzone przez Zygmunta Freuda, który uważał, że libido to życiowa energia. Jej przeciwieństwem jest tanatos (popęd destrukcyjny). Naukowcy nie wyodrębnili jeszcze genu odpowiedzialnego za wewnętrzne motywacje seksualne, jednak istnieje fragment DNA, który odpowiada za ludzką aktywność, również w sferze seksualnej. Duże znaczenie przy określeniu popędu płciowego ma dopamina. Jest to substancja odpowiadająca za przyjemność i euforię. Kobiety czują większe podniecenie seksualne podczas fazy owulacji, co jest naturalne z punktu widzenia ewolucji. Czynniki, które zwiększają libido:
• aktywność fizyczna – min. pół godziny dziennie,
• przyprawy: bazylia, cynamon, imbir, szafran,
• 6-8 godzin snu,
• czekolada – naturalny afrodyzjak, który zawiera serotoninę oraz fenyloetyloaminę,
• dieta bogata w awokado, banany, seler, ostrygi,
• tabletki na potencję,
• akceptacja siebie – warto pracować nad zwiększeniem pewności siebie oraz akceptacji swojego ciała.

Jak zmniejszyć libido?

Libido zmniejsza się poprzez częste przyjmowanie środków farmaceutycznych. Dużą rolę w tym zakresie odgrywają leki antydepresyjne, uspokajające oraz nasenne. Ochotę na seks obniżają też tabletki antykoncepcyjne. Trudne warunki pracy, kłótnie w związku czy ciężkie warunki mieszkaniowe mogą powodować nadmierny stres, który również zmniejsza libido. Dieta bogata w tłuste jedzenie podnosi poziom cholesterolu, który zmniejsza stężenie testosteronu. Częste palenie papierosów, picie alkoholu oraz brak warzyw i owoców również wpływa na mniejszą ochotę na seks.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest błonica (dyfteryt)?

Błonica, nazywana również dyfterytem, jest chorobą zakaźną, która atakuje najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. Wywołują ją bakterie maczugowca, które przenosi...

Zamknij