Jak żyć po zawale serca?

Po zawale należy stosować leki zapisane przez lekarza i nie rezygnować samodzielnie z ich przyjmowania. Istotna jest prawidłowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Pacjent po zawale powinien też zrezygnować z palenia papierosów.

Leki po zawale

Pacjenci po przebytym zawale po wypisaniu ze szpitala przyjmują leki. Są to z reguły: klopidogrel, beta-bloker, kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna lub Acard, statyna, sartan bądź inhibitor konwertazy angiotensyny. Ważne, by brać je o wyznaczonych porach i nie przerywać terapii samodzielnie.

Kontrola tętna i ciśnienia tętniczego

Chorzy po zawale serca powinni kontrolować stan ciśnienia tętniczego. Jego prawidłowa wartość nie przekracza 140/90 mm Hg. Ważny jest też puls: w stanie spoczynku wynosi około 60-70, a w czasie wysiłku 90-100 uderzeń na minutę.

Rehabilitacja po zawale

Pacjenci jeszcze w szpitalu trafiają pod opiekę rehabilitanta, który pokazuje,w jaki sposób ćwiczyć konkretne partie mięśniowe. Poznają możliwości swojego ciała i dowiadują się, kiedy mogą zwiększyć intensywność wysiłku. Po wyjściu ze szpitala osoba po zawale powinna trafić na drugi etap rehabilitacji. W jego trakcie chory dowiaduje się, w jaki sposób zmienić swój styl życia, ma do swojej dyspozycji psychologa. Specjaliści oceniają i zmniejszają czynniki ryzyka wystąpienia kolejnego zawału. Rehabilitacja obejmuje też trening.

Zmiana stylu życia – dieta i aktywność fizyczna

Zmiana stylu życia u osób po zawale powinna być trwała i obejmować:

  • wprowadzenie zbilansowanej diety – najbardziej optymalne jest przyjmowanie lekkich posiłków co 3-4 godziny; zalecana kaloryczność to 30 kcal/kg prawidłowej masy ciała; u pacjentów z nadwagą należy ograniczyć ilość dostarczanych składników w porozumieniu np. z dietetykiem; prawidłowa masa ciała zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia kolejnego zawału.
  • włączenie regularnej aktywności fizycznej – ruch poprawia wydolność serca i tolerancję wysiłku; ćwiczenia prowadzą do zmian w organizmie, które obniżają ryzyko ponownego zawału – są to zmniejszenie poziomu „złego” i podwyższenie poziomu „dobrego” cholesterolu; poprawa tolerancji glukozy; ograniczenie ryzyka tworzenia się zakrzepów; obniżenie ciśnienia; usprawnienie krążenia; redukcja stresu i pozbycie się nadmiernych kilogramów.

Palenie papierosów a zawał

Po zawale większość osób rezygnuje z palenia papierosów. Ważne, by była to trwała zmiana, ponieważ nikotynizm znacznie zwiększa ryzyko powtórnego wystąpienia choroby.

Aktywność seksualna po zawale

Osoby, które przebyły zawał powinny zaczekać ze wznowieniem współżycia seksualnego około 4-6 tygodni. Najlepiej, aby zaczęły ćwiczyć i przez to poznały swoje możliwości fizyczne. Stosunek jest bezpieczny, jeśli zawałowiec może bez problemu odbyć krótki i szybki spacer bądź umyć okna. Wysiłek w trakcie zbliżenia jest bowiem porównywalny do tych aktywności.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skutecznie rzucić palenie?

Nikotynizm to szkodliwy nałóg, który wiele osób chce porzucić. Mogą to ułatwić tabletki lub gumy, a także nowe nawyki, które...

Zamknij