Jaką dietę wybrać?

Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej. Nadmiar kilogramów stanowi również zagrożenie dla zdrowia osób ważących za dużo. Cierpi ich układ kostny (zwłaszcza kręgosłup i kolana). W niebezpieczeństwie jest też serce.

Racjonalne odżywianie w praktyce

 

Coraz więcej osób źle się czuje ze swoimi ciałami, dlatego podejmuję trud zrzucenia nadmiaru kilogramów. Wysiłek ten jest dwojakiego rodzaju: fizyczny i mentalny.

Żeby schudnąć, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, należy więcej się ruszać. Po drugie, należy właściwie się odżywiać. Nie chodzi o to, żeby się głodzić czy jeść przysłowiowy liść sałaty. Nie tędy droga. Co więc trzeba zrobić?

Należy trwale zmienić nawyki żywieniowe. To jest klucz do sukcesu. Trzeba dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i to we właściwych proporcjach. Tak w zarysie powinna wyglądać dieta człowieka zdrowego i dążącego do wymarzonej sylwetki.

Właściwie ułożony jadłospis i aktywność fizyczna to dwa filary zdrowia. Problem w tym, że trzeba się do tego przekonać. To już wyzwanie dla naszej mentalności. Musimy zmienić dotychczasowe myślenie. Nie możemy o zajęciach sportowych myśleć jak o katordze, przymusie. To musi być dla nas przyjemność.

By tak było, powinniśmy dobrać rodzaj ruchu do własnych preferencji. Nie wszyscy muszą biegać. Kalorie można spalać na różne sposoby, np. jeżdżąc rowerem, spacerując z kijkami, pływając, ćwicząc na siłowni czy jeżdżąc na rolkach.

Podobnie jest z odżywianiem. By schudnąć i utrzymać wagę, nie można wracać do starych nawyków, czyli podjadania, spożywania przekąsek typu batoniki, czekoladki, paluszki, precle. Nie można ponownie żywić się kebabem, potrawami kalorycznymi, tłustymi, mocno przetworzonymi.

Należy pożegnać się z tym raz na zawsze. Oczywiście, od czasu do czasu można sobie pozwolić na coś, czego zwykle sobie odmawiamy. Jednak prawdziwa zmiana w naszej mentalności nastąpi wtedy, gdy zniknie chęć, pokusa sięgnięcia po coś, co może jest smaczne, ale nie służy naszej sylwetce ani zdrowiu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym

Niektóre popularne dziś metody leczenia różnych schorzeń wywodzą się jeszcze z czasów egipskich. Ich naukowe podstawy liczą sobie zatem kilka...

Zamknij