Jaki opatrunek nałożyć na delikatną skórę?

Nie ma miesiąca, byśmy nie skaleczyli się w palec. Rozcięcia, zadrapania, ukłucia są spowodowane nieuwagą, trudnymi warunkami pracy. Niekiedy winne są nasze domowe zwierzęta, którym brakuje wyczucia. Jednak nie przejmujemy się takimi skaleczeniami. Nie mamy też problemu z ich opatrzeniem.

Niewidzialna warstwa ochronna z terpolimeru akrylowego

Problem zaczyna się, gdy musimy wielokrotnie przyłożyć opatrunek w to samo miejsce. Skóra jest wtedy osłabiona. W wyniku utrudnionego przepływu powietrza pogarszają się jej właściwości. Tak dzieje się w przypadku ran cukrzycowych, pooperacyjnych, owrzodzeń, zakażeń, odleżyn. W efekcie zmiana opatrunków grozi uszkodzeniem skóry.

Mechaniczna rana na skórze po opatrunku może powstać po jego zmianie (następuje wtedy zerwanie komórek) albo w wyniku naprężenia. Pamiętajmy, że naskórek regeneruje się po 4-6 tygodniach. Jeśli zbyt często zmieniamy plaster, rana nie ma szans na zagojenie. Nowy opatrunek oznacza bowiem każdorazowo zerwanie górnych warstw naskórka.

Taką sytuację można zaobserwować podczas leczenia owrzodzeń. Skóra w miejscu zmienionym chorobą jest bardzo cienka i łatwo ją uszkodzić. By temu zapobiec, trzeba stosować materiały opatrunkowe skóry w formie aplikatora.

Jak działa aplikator?

Preparat ochronny nanosi się poprzez spryskanie chorej powierzchni. Nie trzeba skóry dotykać. Tym samym nie wywołuje się bolesności i przyspiesza czas leczenia. Lek tworzy na skórze elastyczną, niewidzialną dla oka warstwą, która chroni cerę przed działaniem płynów ustrojowych, w tym wydzieliny z owrzodzeń, wybroczyn, plastrów, opatrunków i przylepców.

Dzieje się tak, gdyż płyn wytwarza warstwę, która zapobiega zrywaniu naskórka podczas wymiany opatrunków. Preparat redukuje również kontakt skóry z alergenem i minimalizuje ryzyko wystąpienia chemicznej reakcji między zawartym w plastrach klejem a wysiękiem rany. Dobry płyn chroni skórę przed działaniem płynów ustrojowych, w tym moczu i kału, dość długo (72 godzin). W przypadku opatrunków ochrona istnieje do czasu nałożenia kolejnego.

To niejedyne zalety takiej niewidzialnej błony, która zbudowana jest z terpolimeru akrylowego, bezpiecznych i bezalkoholowych rozpuszczalników. Utworzona dzięki aplikacji spreju warstwa jest bardzo elastyczna i nie pęka, gdy się ruszamy.

Jeśli więc ktoś nas zapyta, jaki opatrunek na delikatną skórę nałożyć, wskażmy mu preparat ochronny. Można go aplikować nawet na uszkodzoną skórę, obrzeża rany. Nie zakłóci to leczniczego działania opatrunków i innych medykamentów zalecanych w terapii.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skuteczna ochrona skóry dla pacjentów ze stomią

Nowotwór albo inne poważne schorzenie układu pokarmowego może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organów odpowiedzialnych za trawienie. Stan chorego...

Zamknij