Jakie jest zastosowanie komórek macierzystych?

Pobranie komórek macierzystych to proces pozwalający na uratowanie życia osobie chorej, np. w przypadku białaczki. Pobranie komórek macierzystych z kości biodrowej może się odbywać na dwa sposoby. Po pierwsze może się odbyć z krwi obwodowej. Można też pobrać komórki ze szpiku kostnego. Jednak dopiero w przypadku znalezienia właściwego dawcy komórek. W tym może być pomocny bank komórek macierzystych, gromadzący próbki od różnych dawców. Krew pępowinowa stanowi ważne źródło komórek macierzystych. Można je również pobrać ze szpiku kostnego. Zastosowanie komórek macierzystych pozwala na ochronę organizmu i zwalczenie choroby, poprzez zwiększenie ilości zdrowych i silnych komórek macierzystych innego organizmu.

Komórki macierzyste pobiera się pod narkozą i konieczny jest wówczas 2-3 dniowy pobyt pacjenta w szpitalu, przeciwnie do pobierania z krwi obwodowej.

Komórki macierzyste pobrane ze szpiku nie powodują, że szpiku brakuje bądź się nie regeneruje. Pobieranie komórek macierzystych jest niezwykle ważne, dlatego ciągle proponowane są akcje, które zachęcają do oddawania próbki i zapisywania się do banku.

Akcje tego typu ratują wielu osobom życie, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia takiego samego genotypu komórek macierzystych, którego np. nie posiadają członkowie rodziny.

Pobranie krwi pępowinowej podczas porodu także nic innego jak te same komórki macierzyste, które są pobierane ze szpiku.

Ciągle słyszymy o medialnych próbach znalezienie potencjalnych dawców, ponieważ wielu udaje się niewielkim kosztem pozyskać osobę, która uratuje życie chorym. Bez bólu można poddać się zapisowi do banku i oddać próbkę swojego DNA, przez co jesteśmy zapisani do banku.

W momencie kiedy znajdzie się osoba chora potrzebująca naszych komórek macierzystych, jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody raz jeszcze, samo więc zapisanie się do banku komórek nie jest jednoznaczne. Wiele osób jednak decyduje się, ponieważ w ten sposób ratują życie komuś kto zachorował.

Białaczka może dopaść każdego z nas, więc nie można odbierać tej możliwości komukolwiek, jeśli możemy pomóc.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie kanałowe koszt

Leczenie kanałowe jest stosunkowo ciężkim zabiegiem dentystycznym, polegającym na usunięciu martwej miazgi zęba łącznie z jego nerwami i zastąpienie ich...

Zamknij