Jakie są przyczyny otyłości?

Ostatnio w naszym kraju wiele mówi się o problemie otyłości. Ponad połowa Polaków waży za dużo w stosunku do optymalnego stanu. Przybywa dzieci, których masa jest zbyt duża. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz większa wygoda, coraz mniej czasu i chęci

 

Co prawda nie ma jednej przyczyny otyłości, ale w zdecydowanej większości przypadków taki stan jest efektem tego, że spożywamy więcej kalorii niż potrzebujemy. To z kolei wynika z tego, że stajemy się coraz bardziej wygodni. Wskutek postępu cywilizacyjnego nie musimy wkładać w codzienne funkcjonowanie tyle energii (rozumianej jako liczba kalorii), co jeszcze kilkanaście lat temu.

Niemal każde gospodarstwo domowe ma samochód. Na każdym osiedlu i w każdej większej miejscowości funkcjonuje sklep. W każdym domu jest komputer z internetem oraz telewizor czy inne nowoczesne urządzenia elektroniczne. To one są teraz źródłem rozrywki dla nas.

Takie wzorce przekazujemy swoim dzieciom, co jest jeszcze groźniejsze. Dlaczego? Jeśli w porę nie podejmiemy działań zmierzających do wyrugowania tych przyzwyczajeń, latorośl wyrośnie w przekonaniu, że lepiej oglądać telewizję, surfować bez celu po internecie i grać na komputerze, niż ruszać się.

Dawniej większość z nas nie miała dostępu do nowoczesnych sprzętów, więc wolny czas spędzała na powietrzu – zwykle aktywnie. Grało się w piłkę, koszykówkę, bawiło się w chowanego, dwa ognie i inne zabawy. W sklepach nie było produktów sprzyjających tyciu, czyli pokarmów mocno przetworzonych, których przygotowanie zajmuje chwilkę. Nie istniały bary szybkiej obsługi.

Zmiany, jakie zaszły w Polsce, sprawiły, iż pracujemy sporo, by mieć. Jednocześnie brakuje nam czasu, żeby przygotowywać jedzenie w domu, więc stołujemy się w lokalach serwujących fast foody. Wszędzie jeździmy samochodem, a o rowerze przypominamy sobie wtedy, gdy kupujemy prezent chrześniakowi z okazji I komunii św.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wysoka motywacja pracowników – jak to osiągnąć?

W życiu każdej firmy przychodzi czas, w którym spada wydajność załogi. Pracownicy przestają starać się tak jak dotychczas. Wciąż jednak...

Zamknij