Jakie soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

Soczewki kontaktowe to jedna z metod korekcji astygmatyzmu. Wada wzroku, nazywana też niezbornością, polega na tym, że światło w oku nie ogniskuje się w jednym punkcie, tylko rozprasza na różnych płaszczyznach. Powoduje to nieostre widzenie zarówno przedmiotów z bliska, jak i ze znacznej odległości.

Metody korekcji astygmatyzmu

Rogówka w zdrowym oku ma idealnie okrągły kształt. Jeśli dochodzi do jej zniekształcenia i przednia powierzchnia oka bardziej przypomina piłkę do rugby niż koszykówki, wtedy występuje astygmatyzm. Jak leczyć schorzenie, można dowiedzieć się w u okulisty. Najpowszechniejszą metodą korekcji wady wzroku są tradycyjne okulary ze szkłami cylindrycznymi oraz soczewki toryczne.

Inną formą korekcji wady wzroku jest zabieg laserowy. Można go jednak przeprowadzić dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Zabieg polega na nacięciu rogówki i przywróceniu jej, za pomocą lasera, odpowiedniego kształtu, który zapewni ostre widzenie.

Toryczne soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe toryczne, nazywane też cylindrycznymi, służą do korygowania wad wzroku związanych z nieprawidłowym kształtem rogówki oraz soczewki oka. Przeznaczone są dla astygmatyków, którzy nie są w stanie widzieć jednocześnie linii pionowych z poziomymi. Różne mocne refrakcyjne szkieł kontaktowych pozwalają wyeliminować ten problem. Soczewki zawsze powinien dobierać okulista, na podstawie badania wzroku. Zdarza się, że natężenie wady może się różnić w prawym i lewym oku, dlatego dobieranie szkieł na własną rękę może tylko zaszkodzić.

Soczewki toryczne dostępne są w wersji jednodniowej oraz miesięcznej. Szkła do jednorazowego użytku przed pójściem spać wyrzuca się do kosza, a rano zakłada nowe. Nie trzeba ich maczać w płynie do soczewek ani przechowywać w specjalnym opakowaniu – w przeciwieństwie do miesięcznych. Szkła 30-dniowe nosi się przez cały miesiąc i trzeba o nie odpowiednio zadbać. Zdejmowanie i zakładanie soczewek, niezależnie od rodzaju, powinno się odbywać po wcześniejszym umyciu i osuszeniu rąk.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Żyworódka pierzasta – jak hodować?

Żyworódka pierzasta jest rośliną ozdobną i leczniczą. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania i lubi stanowiska jasne. Roślina ta wykazuje...

Zamknij