Kalendarz dni płodnych

Płodność to czas, w którym zarówno mężczyzna, jak i kobieta gotowi są do spłodzenia dziecka.

U mężczyzn płodność trwa niemal przez całe życie, od momentu dojrzewania w wieku około 15 lat do późnej starości.

Kobieta płodna jest przez około 4 % swojego życia. Okres dojrzałości płciowej zaczyna się w wieku około 12-15 lat i trwa do okresu przekwitania (około 50 roku życia). Przez pozostały czas kobieta jest płodna przez około 24 godziny, czyli 1 dzień każdego cyklu, gdy komórka jajowa jest uwalniana z jajnika.

Cykl miesiączkowy kobiety

Cykl miesiączkowy zaczyna się pierwszym dniem krwawienia, a kończy ostatnim dniem przed następnym krwawieniem. Cały cykl można podzielić na 3 fazy. Pierwsza faza to czas kiedy komórka jajowa rośnie (jest to czas niepłodny). W trakcie krótkich cykli wzrost tej komórki rozpoczyna się wcześniej i jest to zupełnie indywidualną cechą każdej kobiety. Druga faza (płodności) to czas kiedy komórka jajowa dojrzewa, wydostaje się z jajnika (okres jajeczkowania). W tym momencie może dojść do poczęcia nowego życia. Trzecia faza (niepłodności) rozpoczyna się od chwili obumarcia komórki jajowej do następnej miesiączki.

Jak obliczyć dni płodne

Kalendarz dni płodnych określa właśnie ten czas i można go obliczyć samodzielnie odejmując od długości całego cyklu miesiączkowego 14 dni (okres wskazujący na owulację), a następnie biorąc pod uwagę 4-5 dni poprzedzających ją i 1-2 dni tuż po niej.

Pary, które pragną mieć dziecko winny w pierwszej kolejności określić dni płodne i jeśli nie ma innych przeciwskazań medycznych, powinien to być czas na zapłodnienie komórki jajowej. Najlepszym momentem jest środkowy okres dni płodnych po owulacji. Pewną trudność sprawia określenie tych dni u kobiet, u których cykl miesiączkowy przebiega dość nieregularnie. Wtedy pozostaje obserwowanie ciała kobiety (badanie śluzu z pochwy, mierzenie temperatury ciała, ewentualnie mikroskopijna obserwacja śliny).

Można również skorzystać z narzędzia jakim dysponuje Internet w postaci kalkulatora online.

Pozwala ono znacznie szybciej i w miarę dokładnie określić występowanie dni płodnych po owulacji.

Kalendarz dni płodnych pozwala na zaplanowanie rodziny, na poczucie pewności, że w pełni panujemy nad swoim życiem. Jego zaletami są: mało skomplikowane obliczenia przy niskich kosztach (nic nie kosztuje). Wadami są: dość mała wiarygodność (z uwagi na zmiany mogące wystąpić w organizmie kobiety i jej otoczeniu), nie wykrywa cykli bezowulacyjnych i samego faktu wystąpienia owulacji, zupełnie nie sprawdza się przy cyklach nieregularnych.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Azjatyckie sposoby na łysienie

Medycyna naturalna, tak popularna w Azji, może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów kosmetycznych. Naturalne olejki i preparaty mogą pomóc...

Zamknij