Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. Małe dzieci uczą się z tej okazji wierszyków i wręczają dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. Starsze wnuczęta przygotowują drobne upominki lub po prostu dzwonią z życzeniami.

Kiedy jest Dzień Babci

Dzień Babci jest obchodzony w Polsce od lat 60. XX wieku. Inicjatywa do stworzenia takiego święta w dniu 21 stycznia pojawiła się po raz pierwszy w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. W kolejnych latach pomysł został podjęty przez inne gazety, między innymi „Express Wieczorny” i „Express Poznański”. Święto dość szybko zyskało popularność, a obecnie na stałe przyjęło się w polskiej kulturze. Dzień Babci to świetna okazja, żeby uhonorować wszystkie babcie i podkreślić ich ważną rolę w rodzinie. Święto jest obchodzone także w innych krajach, między innymi we Włoszech (2 października), Wielkiej Brytanii (11 lutego), Brazylii (26 lipca), Francji (pierwsza niedziela marca) oraz Stanach Zjednoczonych (pierwsza niedziela po Święcie Pracy, czyli we wrześniu).

Kiedy jest Dzień Dziadka

Święto Dziadka jest obchodzone w Polsce 22 stycznia, czyli dzień po Dniu Babci. Zostało wprowadzone stosunkowo późno – około 20 lat po analogicznym święcie babć. Mimo to, Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie Dzień Dziadka ma swoją odrębną kartkę w kalendarzu. W większości państw w ogóle nie ma takiego święta lub jest obchodzone razem z Dniem Babci jako wspólny Dzień Dziadków (np. w Rosji, Holandii, Meksyku).
Co kupić na Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka jest hucznie świętowany w przedszkolach i szkołach podstawowych. Maluchy przygotowują dla seniorów specjalne inscenizacje, uczą się wierszyków i tworzą oryginalne laurki. Starsze wnuczęta obdarowują dziadków drobnymi prezentami, zwykle kwiatami i czekoladkami. Propozycje ciekawych podarunków dla babci i dziadka to także:

  • zestaw herbat, soków owocowych lub przetworów;
  • witaminy i suplementy diety;
  • kapcie, skarpety, szlafrok, ciepły sweter,
  • ramka na zdjęcia lub fotokalendarz,
  • bilety do teatru lub galerii sztuki,
    pakiet masaży lub zabiegów SPA,
  • audiobooki – książki, które nie męczą wzroku.

Czasami wystarczy jednak odwiedzić dziadków lub zadzwonić i złożyć im życzenia. Najważniejsza jest przecież pamięć.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij