Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Wszyscy teoretycznie zdają sobie sprawę, że im wcześniej zajdzie się w ciążę, tym lepiej i dla matki, i dla dziecka. W praktyce jednak wiele par zwleka z tą decyzją, chcąc zapewnić dziecku dobry start i odpowiednie warunki materialne. Pamiętaj jednak: w pewnym momencie może być już za późno.

            Dzisiejszy świat rzeczywiście wymusza na młodych ludziach odkładanie decyzji o posiadaniu dziecka. Bardzo często oznacza to jednak zignorowanie kwestii zdrowotnych, co ostatecznie może okazać się fatalną w skutkach decyzją. Dlatego też warto przypomnieć sobie, kiedy najlepiej starać się o dziecko.

25 lat

            To dla wielu kobiet zdecydowanie najtrudniejszy moment, na podjęcie takiej decyzji – dopiero po studiach lub jeszcze w ich trakcie, u progu kariery zawodowej. Jednakże z medycznego punktu widzenia, to zdecydowanie najlepszy czas.Szanse na zajście w ciążę wynoszą 40 %, a liczba komórek jajowych sięga nawet do 400 tysięcy. W pełni rozwinięty kobiecy organizm jest przygotowany na posiadanie potomstwa – ryzyko wad chromosomalnych oraz poronienia są niewielkie.

30 lat

            Wciąż nie jest za późno, jednak dla części kobiet to z pewnością ostatni dzwonek. Liczba komórek jajowych spada do 100 tysięcy, a szanse na zajście w ciążę wynoszą 30 %. W dalszym ciągu jednak ryzyko poronienia czy wystąpienia chorób u dziecka jest niewielkie.

35 lat

Przy 50 tysiącach komórek jajowych i 20 % szans zajście w ciążę to prawdziwe szczęście. Dobra wiadomość jest taka, że ryzyko pojawienia się wad chromosomalnych u dziecka jest o jedną trzecią mniejsze niż 10 lat temu. Zła wiadomość – o jedną trzecią wrosło również prawdopodobieństwo poronienia.

45 lat

W tym wieku może być już za późno. Masz jedynie 5 % szans na zajście w ciążę, a jedno na 100 dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi. 33 % porodów kończy się poronieniem. Twój organizm, który niebezpiecznie zbliża się do menopauzy, może nie być w stanie znieść porodu ani ciąży: grożą Ci m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród.

Zastanów się, jak długo i czy w ogóle warto czekać.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najważniejsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność jest problemem, o którym nie mówi się głośno, zwłaszcza, jeżeli chodzi o mężczyzn. Jednakże aż 40 % przypadków niepłodności...

Zamknij