Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży kobieta może zauważyć już 7 dnia od zapłodnienia. Jednym z nich jest niewielkie plamienie będące wynikiem implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Inne objawy to tkliwość piersi, huśtawki nastrojów i uczucie rozbicia.

Czas wystąpienia pierwszych objawów ciąży zależy od tego, w jakim momencie cyklu doszło do zapłodnienia. Niektóre kobiety pierwsze objawy odczuwają już po tygodniu od zapłodnienia. Inne nie czują żadnych zmian nawet do 3 miesiąca ciąży. Jest to sprawdza bardzo indywidualna, przy czym często dużą rolę odgrywa podświadomość, zwłaszcza gdy ciąża jest bardzo wyczekiwana.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

W ciągu 7-10 dni po zapłodnieniu może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne. Występuje ono tylko wtedy, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego. Kobieta może również odczuwać huśtawki nastrojów, rozdrażnienie i złość, które są efektem wysiłku podejmowanego przez organizm przygotowujący się do ciąży.

Emocjonalne huśtawki nastrojów wynikają ze wzrostu poziomu hormonów, np. estrogenu, kortyzolu, prolaktyny, hormonu wzrostu i innych. Bardzo często pojawia się bolesność piersi i objawy przypominające przeziębienie.

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Plamienie implantacyjne trudno pomylić z miesiączką. Trwa ono krócej niż 5 dni, nie towarzyszy mu ból podbrzusza i nie pojawiają się skrzepy. Mogą mu natomiast towarzyszyć delikatne skurcze.

Bardzo wczesnym objawem ciąży jest bolesność piersi. Stają się one obrzmiałe, powiększają się, a przez skórę widać naczynia krwionośne. Brodawki stają się ciemniejsze, a w samobadaniu piersi można wyczuć powiększone gruczoły mleczne.

Niektóre kobiety po tygodniu od zapłodnienia zaczynają odczuwać nadwrażliwość na zapachy. Zapach benzyny czy smażonej żywności może nawet wywoływać mdłości. Przyszła mama może czuć się tak, jakby przechodziła infekcje – jest osłabiona, może mieć stan podgorączkowy, odczuwać zmęczenie i senność. W przypadku, gdy pojawią się powyższe objawy, warto wykonać

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie pojawia się, gdy pomiary przekraczają 140/90 mmHg. Chorobę najczęściej wywołują czynniki środowiskowe, m.in. stres, mała ilość ruchu i używki....

Zamknij