Kiedy przestać karmić dziecko piersią?

Planujesz zajść w ciążę? A może już jesteś? Zastanawiasz się jak to będzie? Czy podołasz maleństwu i uda Ci się spełnisz jego oczekiwania?

 

Niewątpliwie będziesz robić wszystko, aby Twojemu dziecku było jak najlepiej i aby było szczęśliwe. Jednym z czynników wychowywania i sprawowania opieki jest jego karmienie. Na początku zaleca się karmienie piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby przez pierwsze pół roku życia dziecko było karmione mlekiem naturalnym. Jednakże różnie to bywa. Jest to indywidualna i zależy zarówno, ale tylko i wyłącznie od dziecka i mamy.

 

Nauka karmienia piersią jest jednak zdecydowanie łatwiejsza jak jej oduczenie się, a tym samym przestanie karmienia piersią. Jednakże nadejdzie taki moment, iż trzeba będzie oduczyć dziecko karmić piersią? No chyba, że  dziecko samo zdecyduje, iż już nie chce. Choć rzadko taka sytuacja ma miejsce.

 

Kiedy zatem przestać karmić piersią? Trzy najważniejsze czynniki,które mogą wpłynąć na podjęcie takiej decyzji:

 

  1. wprowadzając nowe produkty czyli rozszerzając dietę. Jest to jeden z momentów, kiedy można podjąć działanie oduczania dziecka karmienia piersią poprzez zastępowanie innym produktami. Ponadto w tym momencie można wykorzystać zainteresowanie dziecka nową techniką jedzenia oraz fascynację łyżeczką, bawieniem się talerzykiem.

 

  1. wykorzystując zabieganie dwu czy też trzylatka. W tym okresie  dziecko poznając w dalszym ciągu świat, zapomina o prostych czynnościach. Jednocześnie wykazuje niechęć do karmienia piersią, gdyż zaczyna uważać tą czynność za czasochłonną. A przecież można w tym czasie skakać, biegać, bawić się, wspinać.

 

  1. podjęcie decyzji przez mamę o zakończeniu karmienia piersią. Należy tu podkreślić, iż każda mama ma do tego prawo. Jednakże nie zawsze przychodzi to tak łatwo jak by się mogło wydawać. Wprowadzanie zmian dzieci często wymaga wiele poświęcenia i konsekwencji. Należy się liczyć z częstym płaczem dziecka, nieprzespanymi nocami.

 

Niezależnie od czasu karmienia piersią dziecka należy pamiętać, iż jest to jedna z najlepszych rzeczy jakie można dziecku dać. Nawet gdy mama karmi zaledwie sześć miesięcy wzbogaca dziecko w wysoko wartościowe składniki, które odgrywają dużą rolę w rozwoju dziecka. Jednakże przychodzi wcześniej czy później taki okres, iż należy zakończyć przygodę z karmieniem piersi. Oby zawsze dla każdej mamy i jej dziecka był to proces czysto naturalny.    

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Witaminy wspierają zdrowie organizmu

Witaminy wspierają zdrowie organizmu. Nie może ich zabraknąć w codziennej diecie, dlatego starannie należy dobierać posiłki. Na pewno warto jadać...

Zamknij