Kiedy są dni płodne?

Dni płodne to czas kiedy kobieta może zajść w ciążę i potencjalne zbliżenie z mężczyzną może zaowocować poczęciem się dziecka w jej organizmie.

Dni płodne w liczbach

Komórka jajowa kobiety żyje 10-24 godzin i w tym czasie oczekuje na zapłodnienie. Plemniki mężczyzny mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni czekając na swoją jedyną szansę. Zatem dni płodne, uwzględniając czas życia plemników, to okres około 7 dni.

Obliczanie dni płodnych odbywa się następująco: od długości całego cyklu miesiączkowego należy odjąć 14 dni (okres wskazujący na owulację), a następnie bierze się pod uwagę 4-5 dni poprzedzających ją i 1-2 dni tuż po niej. Ten właśnie okres uważa się za potencjalnie płodny.

Dni płodne empirycznie

Dni płodne można również zaobserwować. Zmienia się wtedy wygląd śluzu, wydobywającego się z pochwy, z dość gęstego do konsystencji białka jaja kurzego (śluz płodny). Trwa to około 6 dni i zaraz po owulacji śluz powraca do gęstej konsystencji, ale nie ciągliwej.

Drugim objawem jest podwyższona nieco ciepłota ciała kobiety. Aby to zaobserwować należy codziennie mierzyć temperaturę o tej samej porze, przed wstaniem z łóżka. Ciepłota podniesiona o około 2 stopnie oznacza dni płodne.

Zdarza się, że w okresie około owulacyjnym u niektórych kobiet powiększają się piersi, a podczas jej trwania kobiety mogą odczuwać bóle związane z pęknięciem pęcherzyka płodowego, a także mieć objawy w postaci plamienia owulacyjnego.

Nowości rynkowe

Na rynku dostępne są specjalnie urządzenia elektroniczne (np. Persona, Bioself, Ladycomp) dokonujące wyliczenia dni płodnych. Również w Internecie można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory dni płodnych, które na podstawie zebranych danych i parametrów są w stanie w dość precyzyjny sposób określić kiedy te dni występują.

Pomiaru dni płodnych można dokonać również za pomocą testu paskowego, który mierzy poziom hormonu luteinizującego w moczu. Pozytywny wynik tego testu mówi, że owulacja powinna nastąpić w ciągu doby.

Innym urządzeniem pomocnym jest mikroskop owulacyjny, który pozwala na obserwacje śliny i zachodzące w niej zmiany poziomu estrogenu w organizmie, który to poziom zwiększa się właśnie w czasie owulacji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Azjatyckie sposoby na łysienie

Medycyna naturalna, tak popularna w Azji, może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów kosmetycznych. Naturalne olejki i preparaty mogą pomóc...

Zamknij