Kiedy stosuje się gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny to rodzaj ortezy kręgosłupa, która ma na celu utrzymać go w określonej i bezpiecznej dla pacjenta pozycji. Wyrób medyczny dobiera się w zależności od rodzaju schorzenia, jego objawów i przyczyn, jak i indywidualnych zaleceń lekarza czy rehabilitanta.

Gorsety ortopedyczne stosuje się, np.: do korekcji wad kręgosłupa, rehabilitacji po wypadku, łagodzenia bólów kręgosłupa czy w profilaktyce kontuzji np. u sportowców. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie, ale ich noszenie zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Gorset ortopedyczny dla dzieci do korekcji wad postawy

U dzieci gorset ortopedyczny stosuje się najczęściej do korekcji wad postawy, aby zahamować proces krzywizny kręgosłupa. Kręgosłup młodego człowieka wciąż się rozwija, przez co jest stosunkowo “plastyczny”, a tym samym podatny na korekcję. Specjalistyczne stabilizatory dla dzieci stosuje się, gdy skrzywienie kręgosłupa przekracza 20 stopni. Gorset ortopedyczny używa się np.: przy skoliozie, lordozie czy kifozie. Należy jednak pamiętać, że skuteczność ortezy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania wady postawy oraz jej przyczyn, a także regularnego wykonywania ćwiczeń korekcyjnych.

 

Gorsety ortopedyczny docelowo należy używać przez ok. 22 godziny dziennie, z przerwami na ćwiczenia czy czynności higieniczne. Początkowo, zwłaszcza u dzieci, nie jest to możliwe, dlatego należy stopniowo przyzwyczajać ciało do noszenia stabilizatora, zaczynając np. od 2 godzin dziennie.

Gorset ortopedyczny dla dorosłych

Specjalistyczne gorsety ortopedyczne u osób dorosłych stosowane są również w sytuacjach, gdy doszło do urazu kręgosłupa czy w celu złagodzenia silnego bólu, jaki nastąpił np.: w wyniku przeciążenia mięśni i kręgów, chorób zwyrodnieniowych czy niewygodnej i długotrwałej pozycji siedzącej.

 

  • Łagodzenie bólów kręgosłupa

 

Wskazaniem do noszenia gorsetów ortopedycznych są dolegliwości bólowe kręgosłupa, które są efektem zarówno chorób, jak i nadwyrężenia kręgów np. po ciężkiej pracy fizycznej. Noszenie gorsetu przynosi ulgę w bólu, jednak należy uważać, aby nie zakładać go zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do rozleniwienia mięśni, które przestaną pracować z odpowiednią siłą.

 

  • Rehabilitacja po urazie

 

Gorsety ortopedyczne stosuje się również w czasie rehabilitacji po urazie kręgosłupa. Orteza ma wówczas za zadanie usztywnić i ograniczyć ruchomość korpusu, aby zapewnić bezpieczny powrót do zdrowia pacjenta.

Gorset ortopedyczny jako profilaktyka urazów kręgosłupa

Gorsety stabilizujące odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa stosuje się również w profilaktyce urazów czy zwyrodnień kręgosłupa. Ze specjalnych pasów usztywniających często korzystają sportowcy, zwłaszcza sztangiści, którzy poprzez zakładanie gorsetu, chronią kręgosłup przed przeciążeniem. Gorsety ortopedyczne mogą również używać osoby, które na co dzień wykonują prace siłowe związane np. z noszeniem ciężkich przedmiotów, a nawet pracujący przed komputerem, które nie są w stanie przez wiele godzin utrzymać prawidłowej pozycji przy biurku.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakich dań powinien unikać cukrzyk? Dieta kluczem do sukcesu

Dieta ma kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Szczególnie ważna jest u osób chorych na cukrzycę, gdyż powinna dostarczać...

Zamknij