Kiedy szczepić na meningokoki?

Szczepienie na meningokoki można wykonać w każdym wieku. Zastrzyki dostają zarówno dzieci, jak i dorośli. Bakterie meningokoków dzielą się na trzynaście typów. W Europie najbardziej niebezpieczne są typy B oraz C. Szczepionka przeciw meningokom jest dostępna w trzech wariantach:
• przeciw meningokom typu B (Bexsero),
• przeciw meningokokom typu A, C, W135, Y (Nimenrix lub Menveo),
• przeciw meningokokom typu C (Neisvac C).

Szczepienie chroniące przed bakteriami jest ważne, ponieważ meningokoki wywołują ropne zapalenie opon mózgowych oraz posocznicę, a także sepsę meningokokową. Śmiertelność dzieci nieszczepionych wynosi 20-30%.

Co to są meningokoki?

Meningokoki są to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis grupy B, które żyją w wydzielinach jamy nosowo-gardłowej. Choroba meningokokowa atakuje przede wszystkim dzieci (3-5 lat) i młodzież (14-19 lat), ponieważ ich układ odpornościowy jest bardzo niski. Meningokoki głównie przenoszą się drogą kropelkową (kaszel, katar) przez kontakt z nieświadomym nosicielem. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj zimą lub wczesną wiosną, kiedy najwięcej jest przypadków infekcji górnych dróg oddechowych. Do głównych objawów zaliczana jest wysoka gorączka, nudności, sztywność karku, bóle głowy i mięśni, a także śpiączka. Skóra może również krwawić. Wykrycie choroby meningokokowej wiąże się z pobytem w szpitalu oraz podawaniem wysokiej dawki antybiotyków. Około 10% pacjentów umiera, ponieważ choroba zostaje wykryta zbyt późno.

Ile kosztuje szczepionka na meningokoki?

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B kosztuje około 400 złotych i jest podawana w dwóch dawkach. Zastrzyki skoniugowane kosztują około 200 złotych. Są aplikowane w postaci jednej dawki. Natomiast cena szczepionki przeciwko meningokokom typu C wynosi 150 złotych. Dzieci poniżej pierwszego roku życia dostają dwie dawki, a dzieciom powyżej pierwszego roku życia oraz dorosłym jest aplikowany jeden zastrzyk.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest kandydoza

Kandydoza (drożdżyca) powstaje na skutek zarażeniem grzybami Candida. Choroba objawia się m.in. białym nalotem na języku, biegunką, migreną, wzdęciami i...

Zamknij