Kinesiotaping – najważniejsze informacje

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, wykorzystuje tzw. tejpy, które zwiększają przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią, czyli tkanką otaczającą mięśnie, więzadła i ścięgna. Aplikacja taśm powoduje zmniejszenie bólu, przyspieszenie krążenia krwi i przyspiesza regenerację tkanek.

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping jest też określany mianem plastrowania dynamicznego. Polega na oklajeniu ciała taśmami, które regulują napięcie mięśniowe. Tejpy są wykonane z bawełny i pokryte klejem akrylowym. Nie podrażniają skóry, ani nie wywołują reakcji alergicznych. Ważne jest, aby przed zabiegiem fizjoterapeuta lub rehabilitant przeprowadził z pacjentem wywiad i testy funkcjonalne. Obejmują one pytania o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki i choroby oraz ocenę układu mięśniowo-powięziowego. Tejpy zazwyczaj nosi się przez około 5 dni i odkleja, kiedy same znacząco zaczną odrywać się od skóry. Podczas ich noszenia można dokleić odstające końcówki taśm. Plastrowanie dynamiczne zmniejszają ból, jednocześnie powiększając zakres ruchu. To idealne rozwiązanie dla sportowców, które ogranicza ryzyko urazów i pogłębienie się istniejących kontuzji.

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping może być aplikowany na 6 różnych sposobów. Różnice pomiędzy nimi to:

  • sposób cięcia plastra,
  • naciągnięcie taśmy,
  • rozciągnięcie powierzchni skóry, które może być połączone z koniecznością wykonania przez pacjenta ruchu podczas naklejania tejpa.

To, czy taśma została odpowiednio przymocowana można rozpoznać po pojawieniu się na niej fałdek. Sprawia to, że delikatnie unosi ona skórę właściwą nad powięzią. Powięź jest błoną otaczającą mięśnie, ścięgna i więzadła, która odpowiada m.in. za odżywienie i ukrwienie tkanek.

Kinesiotaping – zalety

Plastrowanie sprawia, że dochodzi do zwiększenia ilości limfy przepływającej w opatrzonym miejscu. Pozwala to zwalczyć krwiaki i siniaki, usuwając niepotrzebne produkty przemiany materii. Zmniejsza też stany zapalne i pozwala pozbyć się innych zastoin. Pomaga także przy obrzęku limfatycznym, powodującym m.in. opuchliznę nóg. Taśmy działają także na naturalne receptory bólu i czucia głębokiego znajdujące się w organizmie. Poprzez naklejenie plastra zmniejsza się na nie nacisk. Aktywując tzw. zakończenia Ruffiniego, znieczulają. Niwelują zarówno ostre, jak i przewlekłe bóle. Kinesiotaping poprawia też krążenie krwi, co sprawia, że skurcze są zdecydowanie łagodniejsze bądź całkowicie znikają. Plastrowanie przyspiesza regenerację przemęczonych po treningu mięśni. Zmniejsza ból i sztywność związaną z zakwasami powstającymi na skutek produkcji kwasu mlekowego w organizmie. Ponadto prowadzi do szybszego odzyskania sprawności np. po urazach, a także poprawia stabilizację.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z depresją?

Współcześnie depresja jest uważana za bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Wcześniej ze względu na brak wyraźnych przyczyn zachorowań, chorobę tę lekceważono,...

Zamknij