Kliniki dentystyczne

Dentysta to osoba, którą unika wielu ludzi. Wynika to głównie ze strachu przed bólem. Leczenie chorób związanych z zębami nie należy do przyjemnych. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, więc możliwie długo odwlekają wizytę.

Jak dbać o zęby?

Takie postępowanie jest niepoprawne. Im dłużej zwlekamy z odwiedzeniem lekarza i rozpoczęciem leczenia, tym bardziej będzie ono bolesne, gdy w końcu zdecydujemy się na wizytę.

Możliwa jest też sytuacja, że wskutek ociągania się pacjenta, specjalista nie będzie mieć już czego leczyć. Patologiczne zmiany w zębie sprawią, że jakakolwiek terapia będzie pozbawiona sensu. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem pozostanie wyrwanie zęba.

Powikłania związane z niemyciem zębów

Unikanie dentysty może prowadzić  do szeregu problemów niezwiązanych z jamą ustną. Wskutek ubytków do naszego organizmu przenikają drobnoustroje, które wyrządzają w organizmie wiele szkód. Mogą wywołać m.in. ból kolan i obniżać odporność, czyli narazić na częste infekcje układu oddechowego.

To jednak nie koniec powikłań, do jakich mogą doprowadzić nieleczone zęby z ubytkami. Przenikające tą drogą bakterie są w stanie doprowadzić nas do cukrzycy, chorób układu krążenia, nerek.

Następstwem przewlekłych stanów zapalnych dziąseł mogą być problemy z ciążą, zatokami. Literatura opisuje również przypadki nowotworów będących konsekwencją unikania stomatologa i niedbania o zęby.

Warto więc stosować się do rad fachowców. Myjmy zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Nie ograniczajmy się jednak do szczoteczki. Powinniśmy używać również nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami.

Jak pielęgnować zęby?

W szczelinach pozostają resztki pokarmów, których szczoteczka nie wymiecie. Te drobinki są pożywką dla bakterii niszczących szkliwo i strukturę zęba. Nitkowanie należy wykonywać przynajmniej raz dziennie.

Oprócz tego warto płukać jamę ustną specjalnymi płynami. Nie muszą to być substancje wybielające. Ważne jest, by w ich składzie były czynniki zapobiegające albo spowalniające odkładanie się kamienia oraz eliminujące bakterie.

Profilaktycznie odwiedzajmy dentystę dwa razy w roku. Do kogo się udać? Wybór jest duży. Powinien być to ktoś solidny, sprawdzony i wiarygodny. Popytajmy znajomych, czy nie poleciliby nam kogoś. Później sprawdźmy, czy kandydat ma certyfikat rzetelności.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zwiększa się jakość prywatnych usług medycznych

Każdy, kto choć raz potrzebował konsultacji specjalisty albo musiał wykonać bardziej skomplikowane niż morfologia badania wie, że publiczna służba zdrowia...

Zamknij