Kolka nerkowa – ile trwa?

Kolka nerkowa jest dolegliwością bólową, wiążącą się z zablokowaniem drogi moczowej. Jej charakterystycznym objawem jest nagły i intensywny ból, zlokalizowany w okolicach nerek (lędźwiowego odcinka kręgosłupa). Najczęściej promieniuje on do ud, pęcherza i cewki moczowej. Bólowi, spowodowanemu kolką nerwową, towarzyszy również: parcie na mocz, nudności i wzdęcia.

Co to jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa jest jednym z pierwszych symptomów kamicy moczowej. Dochodzi do niej w wyniku zablokowania drogi moczowej, najczęściej przez kamienie, zakrzep lub przez oddziaływanie sił zewnętrznych. Wskutek powstania przeszkody w drogach moczowych dochodzi do wzrostu ciśnienia. Efektem takiego stanu są silne skurcze, które określane są mianem kolki nerkowej. Zazwyczaj kolka nerkowa ustępuje całkowicie po usunięciu przyczyny, np. po naturalnym wydaleniu kamienia lub po zmienieniu jego lokalizacji.

Kolka nerkowa – co zrobić?

Najważniejszym elementem w zwalczaniu kolki nerkowej jest ustalenie jej przyczyny. Tego typu dolegliwości bólowe najczęściej mają charakter nawracający. Dobrym sposobem na tymczasowe złagodzenie objawów jest ciepła kąpiel oraz wykonywanie gorących okładów termoforem. W przypadku, gdy atak kolki wywołany jest kamicą nerkową, zaleca się ruch, w celu zmienienia lokalizacji kamienia, blokującego drogi moczowe. Wówczas, gdy atak powtórzy się najlepiej udać się do nefrologa (lekarza zajmującego się leczeniem nerek). Najczęściej zaleca on: przyjmowanie leków rozkurczających, pice dużej ilości wody, ograniczenie użycia soli. Ponadto lekarz powinien również dać skierowanie na badanie moczu oraz prześwietlenie układu moczowego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest gronkowiec?

Bakterie gronkowca wytwarzają enterotoksynę, która uodparnia je na wysokie temperatury. Oszacowanie występowania gronkowca jest niemożliwe, gdyż nie zawsze wywołuje on...

Zamknij