Kontakty społeczne to norma

Kontakty społeczne są ważne. Żaden człowiek nie może żyć samotnie, każdy potrzebuje relacji oraz więzi. Są to przyjaźnie, miłości, znajomości. Nie każdy znajomy jest od razu przyjacielem. Większość kontaktów to relacje zawodowe oraz prywatne. Każdy człowiek funkcjonuje w kontekstach społecznych. W ten sposób uczy się pracy, współpracy, realizuje siebie. Dzięki kontaktom społecznym można znaleźć pracę i ją utrzymać, założyć rodzinę i mieć dzieci. Bez kontaktów człowiekowi grozi samotność i wykluczenie społeczne. Jest to oczywista sprawa, która pomaga niejednej osobie w codziennym życiu.

 

Zdrowie i kontakty społeczne

 

Osoba, która ma kontakty społeczne to osoba zdrowa. Żyje spokojnie, dobrze, będzie czuć się świetnie. Samotność zabija, jest złym rozwiązaniem. Kontakty społeczne są ważne, pomagają znaleźć miejsce w otoczeniu, są sposobem na szczęście oraz zadowolenie z życia. Psychologowie doceniają wagę takich kontaktów. Kontakty społeczne mają także znaczenie socjologiczne, ponieważ są funkcjonowaniem w grupie. Znane są kontakty bezpośrednie, rozmowa, spotkania oraz kontakty pośrednie, czyli na przykład kontakty poprzez media społecznościowe. Te drugie są ważne, ale nie są w stanie zastąpić kontaktów bezpośrednich. Kontakt z grupą rówieśniczą jest ważny dla małego dziecka, jest dla niego ważną sprawą, która pozwala mu na rozwój i spokojne funkcjonowanie. Zatem rodzice powinni zachęcać dziecko do przebywania z rówieśnikami i spędzania z nimi czasu, a nie tkwienia przed komputerem czy telewizorem. Ludzie potrafią dać szczęście i uczą dobrego funkcjonowania. Na pewno warto zadbać o rozwój kontaktów społecznych oraz grupę znajomych. Dzięki temu dana osoba czuje się dobrze, rzadziej choruje i nie ma problemów w kontaktach z innymi. Kontakty społeczne są podstawą dobre, zdrowego, zrównoważonego życia. Także otoczenie innych osób to ważna sprawa.Relacje zawodowe także mają znaczenie, a dobre funkcjonowanie danej osoby w grupie pracowniczej pozwala jej budować swoją pozycję, markę osobistą, oraz zapracować na awans. Jest to jak najbardziej cenna umiejętność, nazywana obecnie networkingiem.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy praca zawodowa grozi obniżeniem płodności u mężczyzn?

Badacze donoszą, że problem obniżonej płodności dotyka równie często mężczyzn co kobiety. Czynnikiem, jaki w znaczącym sposób wpływa na jakość...

Zamknij