Kosmetyki dla noworodka – jak pielęgnować skórę dziecka?

Kosmetyki dla noworodka - jak pielęgnować skórę dziecka?

Skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest bardzo wrażliwa na podrażnienia i skłonna do wysuszania. Wyprawka dla dziecka, które niedawno się urodziło, powinna zawierać: mleczko lub oliwkę nawilżającą, preparat na odparzenia oraz krem z filtrem.

Czym nawilżać skórę noworodka?

Skóra noworodka wchłania i traci wilgoć znacznie szybciej niż cera dorosłego człowieka. W pielęgnacji dziecka bardzo ważne jest zatem stosowanie preparatów nawilżających. Do tego celu najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone tylko dla noworodków. Nie zawierają one sztucznych barwników oraz substancji zapachowych, które mogą uczulać dziecko. Do pielęgnacji suchej skóry malucha najlepiej sprawdzają się mleczka nawilżające lub kremy o lekko kwaśnym pH.

Kosmetyki dla noworodka na odparzenia

Obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka jest krem na odparzenia. Chroni on skórę przed podrażnieniami, które może wywołać kontakt z brudną pieluchą. W pielęgnacji malucha ważne jest również wietrzenie pupy dziecka. Po zmianie pieluchy wystarczy odczekać kilka minut do założenia kolejnej. Ochronę przed odparzeniami stanowią także specjalne chusteczki nawilżające z łagodzącymi substancjami, przeznaczone do pielęgnacji noworodków. Używa się ich po każdej zmianie pieluszki dziecka.

Kąpiel noworodka

Twarz noworodka myje się wacikiem nasączonym wodą. Czynność można wykonać przed kąpielą. Zwilżonym przegotowaną wodą wacikiem pociera się delikatnie policzki, nos, czoło i brodę, a potem osusza, przykładając do buzi miękki ręcznik. 3 kąpiele w tygodniu wystarczą, aby nie zaburzyć bariery ochronnej skóry noworodka.

Czym smarować skórę noworodka w upalne lub mroźne dni?

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa na słońce i może się mocno opalić już w 10 minut. Dziecko nie powinno więc długo być narażane na szkodliwe działanie promieni słonecznych i mrozu. Wychodząc z maluchem na spacer, należy posmarować go kremem z filtrem. Kosmetyki dla dzieci mogą zawierać w sobie, np.: pantenol, rumianek, pszczeli wosk czy wyciąg z nagietka.

Pielęgnacja pępka noworodka

Miejsce odcięcia pępowiny powinno się zagoić w ciągu pierwszych 2 tygodni życia dziecka. W tym czasie należy szczególnie zadbać o pępek noworodka i przemywać go kilka razy dziennie roztworem spirytusowym.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje niepełnosprawności ruchowej

Niepełnosprawność ruchowa powoduje ograniczenie w poruszaniu się i funkcjonowaniu. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia takie rodzaje niepełnosprawności, jak: uszkodzenia w strukturze...

Zamknij