Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe nakłada się bezpośrednio na rogówkę oka. Są one metodą korygowania wad wzroku a także służą jako opatrunki. Soczewki można również zakładać tylko w celach kosmetycznych, by zmienić kolor oczu. Nie ma odgórnie narzuconej granicy wieku, od której można zacząć chodzić w szkłach kontaktowych. Warunkiem jest jednak umiejętność samodzielnego zakładania, zdejmowania i dbania o soczewki.

Soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, przechowywania, a także zachowania higieny w czasie ich używania. Nie jest określone, od jakiego wieku dzieci mogą już zacząć używać szkieł kontaktowych, jednak z oczywistych względów, nie są one przeznaczone dla maluchów, które nie będą potrafiły samodzielnie o nie zadbać. O tym, jak pielęgnować soczewki kontaktowe, można dowiedzieć się np. na stronie internetowej mojepierwszesoczewki. Jeżeli u bardzo małych dzieci wykryto wadę wzroku, wtedy najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą tradycyjne okulary.

Korekcja wad wzroku soczewkami kontaktowymi

Z soczewek kontaktowych mogą korzystać osoby z takimi wadami wzroku, jak: astygmatyzm, dalekowzroczność, krótkowzroczność czy starczowzroczność. Dobór szkieł kontaktowych powinien być jednak zawsze poprzedzony wizytą u okulisty i specjalistycznym badaniem, określającym natężenie wady. Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się komfortowo w tradycyjnych okularach. Są wykonane z lekkich, przepuszczających powietrze materiałów hydrożelowych, dzięki czemu nie czuć, że ma się je na oku. Soczewki sprawdzają się także jako korekcja wzroku, u osób aktywnych fizycznie bądź prowadzących imprezowy tryb życia. Szkła kontaktowe są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień chodzą w okularach, ale okazjonalne potrzebują soczewek, np. by popływać w basenie lub pójść na saunę.

Soczewki jako opatrunek na oczy

Soczewki opatrunkowe powinny nosić osoby, które przeszły operację lub stan chorobowy oka. Stanowią one ochronę wrażliwej tkanki ocznej przed czynnikami zewnętrznymi, przyspieszają proces gojenia się ran, a także łagodzą ból i pieczenie.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Kolorowe soczewki mogą nosić wszyscy, którzy chcą zmienić kolor oczu lub podkreślić swój naturalny. Są to tzw. zerówki, które nie korygują żadnej wady wzroku i stosuje się je jedynie w celach kosmetycznych.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Żyworódka pierzasta – jak hodować?

Żyworódka pierzasta jest rośliną ozdobną i leczniczą. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania i lubi stanowiska jasne. Roślina ta wykazuje...

Zamknij