Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów to wypełnianie bruzd i szczelin w nich powstałych poprzez nałożenie substancji lakującej. Co ono daje? Przede wszystkim zmniejsza ryzyko próchnicy, ponieważ w zalakowanym zębie bakterie niszczące go nie rozwiną się.

Lakowanie ma sens, jeśli jest przeprowadzane zaraz po wyrośnięciu zęba, najczęściej więc wykonuje się je u dzieci, którym wyrastają zęby stałe. Zmniejsza to możliwość zniszczenia zęba w późniejszych latach.

Czy jednak ma sens lakowanie zębów mlecznych?

Okazuje się, że tak, ponieważ nawet w przypadku zębów mlecznych może zajść ryzyko szerokiej próchnicy, co potem może mieć wpływ na całe uzębienie.

Lakowanie nie jest zabiegiem bolesnym ani niekomfortowym, dlatego u dzieci z zębami mlecznymi przeprowadzić go można równie łatwo jak u dorosłych. Ważne jest jednak, aby je przeprowadzać w odpowiednim momencie i bardzo dokładnie.

Nie jest to zabieg tani, koszt jednego zęba to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, na wszystkie więc trzeba przeznaczyć około kilkuset. Biorąc jednak pod uwagę późniejsze korzyści i oszczędności związane z unikaniem zabiegów dentystycznych, ponieważ lakowanie znacznie je ogranicza, można stwierdzić, że lakowanie pozwala na sporą oszczędność.

Bardzo ważne jest jednak, aby zęby lakowane były zupełnie zdrowe, ponieważ w odwrotnym przypadku próchnica będzie się rozwijać niezależnie od lakowania.

Ważne jest też, aby zabieg był przeprowadzony fachowo i bez udziału śliny pacjenta, ponieważ może ona zawierać bakterie. Zabieg nie jest bolesny, nie trwa długo, a korzyści poniesione po jego wykonaniu są bardzo duże.

Udowodniono, że dobrze przeprowadzone lakowanie zęba po jego wyrżnięciu może zabezpieczyć go przed próchnicą nawet w 90%. Jest to spora korzyść, szczególnie w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych, które są szczególnie narażone na działanie bakterii próchniczych.

Warto więc przemyśleć tego rodzaju zabiegi już u małych dzieci z zębami mlecznymi. Wszak dbanie po jamę ustną to nie tylko inwestycja w zdrowie, ale również piękny wygląd, którego piękne zdrowe i zadbane zęby są atrybutem.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Azjatyckie sposoby na łysienie

Medycyna naturalna, tak popularna w Azji, może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów kosmetycznych. Naturalne olejki i preparaty mogą pomóc...

Zamknij