Lambia jelitowa – choroby układu pokarmowego

Lambia jelitowa spowodowana jest poprzez bezpośrednie zakażenie przez wiciowca nazwanego lambią jelitową. Jest to pasożyt, który jest przyczyną powstawania zmian zapalnych w dwunastnicy, drogach żółciowych a także jelicie cienkim. Zakażenie chorobą odbywa się poprzez picie wody oraz spożywanie pokarmów zakażonych cystami lambii.

Droga pokarmowa to jedyna szansa zarażenia chorobą. Nosicielami najczęściej są muchy, szczury, myszy a także zakażeni ludzie. Choć o chorobie słyszy się dość mało, jest jednak dość powszechna, w Polsce szczególnie wśród dzieci. Jak zdiagnozować chorobę i czym się ona charakteryzuje? Chorzy skarżą się przede wszystkim na bóle w prawym podżebrzu, nudności, wymioty oraz zaparcia. Do objawów można zaliczyć również tzw. objawy neurowegetatywne, takie jak kołatanie serca, przewlekłe migreny, rozdrażnienie.

Prawidłowe zdiagnozowanie Lambii jelitowej pozwala na stosunkowo szybkie zwalczenie choroby. Najważniejszy jest odpowiedni wybór leków. Lekarz powinien dostosować takie, które poradzą sobie zarówno z formami żywymi jak i przetrwalnikowymi choroby. Skuteczność leczenia zależna jest w dużej mierze od zaangażowania pacjenta.

Dzisiejsza medycyna pozwala na stosowanie leków, które skutecznie blokują postępowanie choroby, co znacznie ułatwia walkę z jej skutkami. Lambia jelitowa jest jedną z tych dolegliwości, które, pomimo że dość uciążliwe w skutkach, przy odpowiedniej diagnozie i współpracy na linii pacjent-lekarz, może przebiec w mirę bezbolesny sposób. Stosowane przy schorzeniu medykamenty w żadne sposób nie podrażniają śluzówki żołądka i są stosunkowo tanie, co ma również spore znaczenie w czasach, kiedy ceny leków osiągnęły astronomiczne kwoty.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Laserowe usuwanie żylaków

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jest choroba układu żylnego, zwana żylakami. Żylaki powstają wówczas, gdy przepływ krwi w żyłach jest...

Zamknij