Leczenie mleczaków – stomatologia dziecięca. Zabiegi przyjazne najmłodszym

Leczenie mleczaków jest bardzo istotne. Dbałość o ich stan uchroni dziecko przed problemami z uzębieniem stałym.

Próchnica zębów mlecznych – dlaczego nie należy jej bagatelizować?

W głowach wielu dorosłych utrzymuje się przekonanie, że leczenie mleczaków nie jest konieczne, ponieważ to „tylko” pierwsze zęby, które i tak, wcześniej czy później, wypadną. Tymczasem zaniedbanie ich może mieć wiele przykrych konsekwencji. Przede wszystkim, jeśli wśród zębów mlecznych pojawią się zęby stałe, bardzo trudno będzie je utrzymać w nienagannym stanie. Warto też zdawać sobie sprawę, że od wyrznięcia się pierwszego zęba stałego do wypadnięcia ostatniego zęba mlecznego mija nierzadko nawet 6 lat. Przez ten czas mleczaki cały czas stanowią „bazę” pod zęby stałe, przygotowują im miejsce w jamie ustnej. To ich przedwczesne wypadanie staje się przyczyną późniejszych wad zgryzu.

Należy też wiedzieć, że pozostawienie chorego zęba mlecznego może poważnie zaszkodzić zdrowiu dziecka. Gdy ząb podchodzi ropą, bakterie próchnicowe, w tym paciorkowce, nierzadko przenikają do krwiobiegu i tą drogą docierają do serca, nerek czy płuc. Mogą także zaatakować wciąż rozwijające się stawy. W wyniku stanu zapalnego mleczaka dochodzi niekiedy do uszkodzenia znajdującego się bezpośrednio pod jego korzeniem zalążka zęba stałego.

Jak leczyć mleczaki?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się próchnicy zębów mlecznych. Nie są to bolesne metody, które mogłyby łatwo zrazić dziecko do wizyt u stomatologa. Aby uniknąć borowania, w początkowych zmianach próchniczych, można się zdecydować na proces ozonowania (procedura ta może być również łączona z borowaniem, jeśli ubytek jest zbyt duży, by sama wystarczyła do jego usunięcia). Ozon, jako gaz wykazujący silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, pozwala na likwidację bakterii w ubytkach spowodowanych próchnicą. Metoda ta ma dużą skuteczność. Sam zabieg na zębie trwa kilkadziesiąt sekund.

Inną małoinwazyjną metodą leczenia mleczaków jest zabieg z wykorzystaniem lasera. Promień urządzenia zostaje skierowany na zmienioną powierzchnię, by oczyścić ją z próchnicy. W kolejnym kroku stomatolog wypełnia ubytek. Ta bezkontaktowa procedura medyczna nie powoduje u dziecka żadnego dyskomfortu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zabierać najmłodszych na zabiegi tradycyjnego leczenia próchnicy. Środki znieczulające dostępne w gabinetach stomatologicznych pomogą zniwelować ból, nawet jeśli konieczne będzie kanałowe leczenie mleczaka, choć to zdarza się rzadko.

Atmosfera podczas wizyty stomatologicznej

Aby dziecko nie czuło strachu przed dentystą, bardzo ważna okazuje się sama atmosfera w gabinecie. Właśnie dlatego wielu stomatologów proponuje wizyty adaptacyjne, podczas których maluchy mogą wszystko obejrzeć i o wszystko zapytać, jednocześnie przeżywając prawdziwą przygodę. Część gabinetów oferuje kolorowe wypełnienia, stanowiące doskonałą atrakcję dla najmłodszych.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety, za które w dużym stopniu odpowiadają hormony, zwłaszcza estrogeny i progesteron. Zmienia...

Zamknij