Leczenie niepłodności męskiej i żeńskiej – jak wspomóc leczenie?

Przyczynowe leczenie niepłodności żeńskiej i żeńskiej nie zawsze przynosi wystarczające efekty, dlatego też niejednokrotnie pary decydują się na metody wspomaganego rozrodu czy metody zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Problem niepłodności w Polsce jest bardzo rozpowszechniony. Sięga nawet 30% par. Najczęściej, kiedy para długo stara się o dziecko, w pierwszej kolejności poszukuje się przyczyny niepłodności u kobiety. Tymczasem należy zdawać sobie sprawę, że nawet 50% par nie może zajść w ciążę z powodu niepłodności męskiej. By leczenie niepłodności było skuteczne, konieczne jest zarówno leczenie niepłodności żeńskiej, jak i męskiej.

 

Kiedy należy rozpocząć diagnostykę i leczenie niepłodności?

 

Niepłodność to problem obejmujący wiele par. O niepłodności mówi się, kiedy parze nie udaje się zajść w ciążę przy regularnym współżyciu (co najmniej 3 – 4 razy w tygodniu) przez ponad rok. Należy również odróżnić bezpłodność od niepłodności. Niepłodność można leczyć różnymi metodami. Natomiast bezpłodność to stan, kiedy żadna metoda nie umożliwia poczęcia własnego dziecka. Przyczyny niepłodności mogą być po obu stronach. U kobiet należą do nich m.in.:

  •         zaburzenia hormonalne,
  •         niedrożność jajowodów,
  •         zakażenia narządów płciowych,
  •         endometrioza.

 

Czasami przyczyną może być po prostu nadmierny wysiłek fizyczny, niewłaściwe odżywianie, nadużywanie alkoholu, niedowaga, stres, nadużywanie leków, używki. Przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość plemników lub ich niewielka ilość. Tu również podstawą mogą być zakażenia narządów płciowych, uszkodzenia nasieniowodów, jąder, nieprawidłowa budowa narządu rozrodczego.

 

Leczenie niepłodności męskiej

 

Metoda leczenia niepłodności męskiej powinna opierać się przede wszystkim na terapii przyczynowej, szczególnie jeśli u podstaw leżą zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby wątroby, żylaki powrózka nasiennego i wiele innych. Bardzo ważne, by mężczyzna zrezygnował z używek, podjął aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiał dostarczając również do organizmu witaminy z grup A, C i E, które poprawiają jakość nasienia. Ważne, by mężczyzna unikał np. trzymania laptopa na kolanach czy ubierania obcisłej bielizny, ponieważ jądra nie powinny być ani nadmiernie uciśnięte ani przegrzane.

 

Leczenie niepłodności żeńskiej

U kobiet również w pierwszej kolejności należy wykonać szereg badań mających na celu wykazanie przyczyny niepłodności i jej eliminację. Oczywiście zdarza się, żeu obu płci,  nie można uchwycić żadnej przyczyny, bądź metody leczenia zawodzą, dlatego też para powinna wtedy pomyśleć o inseminacji domacicznej bądź leczeniu in vitro. Poza podstawowymi metodami leczenia, kobieta powinna wykluczyć używki, odżywiać się prawidłowo, starać się utrzymać prawidłową masę ciała, unikać stresu, a także dostarczać organizmowi witaminy C, E, B, a także żelazo czy magnez.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kino letnie w Warszawie – przewodnik po miejscach

Kino letnie w Warszawie - przewodnik po miejscach   Wakacje to czas, w którym można skorzystać z bardzo ciekawej możliwości...

Zamknij