Leczenie niepłodności zależy od przyczyny problemów z poczęciem dziecka

Marzeniem wielu rodziców jest posiadanie potomstwa. Jednak z nie zawsze się to udaje. Na przeszkodzie stoi biologia. Na szczęście współczesna medycyna potrafi zaradzić również takim problemom. Trzeba tylko zwrócić się do odpowiednich specjalistów. Tacy pracują np. w ogólnopolskiej sieci klinik InviMed.

Najważniejsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Wedle szacunków niemożność naturalnego zajścia w ciążę dotyczy nawet 1/5 par starających się o dzieci. Z tego powodu niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną.

Kiedy można mówić o niepłodności? To zależy od wieku osób starających się o potomstwo. Wiek jest główną determinantą ludzkiej płodności. Im później ludzie decydują się mieć dzieci, tym mają na to mniejsze szanse, zwłaszcza jeśli będzie to ich pierwsza próba.

W przypadku kobiet do 30. roku życia o problemie można mówić, gdy nieudane próby trwają ponad sześć miesięcy. Do specjalisty powinny zgłosić się po około roku takich starań. W przypadku pań w czwartej dekadzie życia wizytę zaleca się po pół roku bezowocnych prób. Starsze kobiety, które chciałyby zostać mamami, powinny podjąć specjalistyczne leczenie jak najszybciej.

Co z mężczyznami? W ich przypadku wskazaniem do wizyty u specjalisty jest wiek powyżej 40 lat.

Pocieszające jest to, że tylko 10 proc. par jest faktyczne bezpłodna. Reszta prędzej lub później (maksymalnie po dwóch) latach będzie cieszyć się z bobasa, z czego zdecydowana większość z nich – już w pierwszym roku podjęcia terapii.

Leczenie niepłodności zaczyna się od zdiagnozowania przyczyny problemu. Kłopoty z poczęciem mogą wynikać z problemów zdrowotnych kobiety, mężczyzny lub obojga partnerów. Ustalą to badania, które wykonuje się w klinice leczenia niepłodności.

Dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę? Cztery najczęściej diagnozowane źródła problemu to: brak owulacji, niedrożność jajników, zespół policystycznych jajników (PCO) oraz obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy.

Czy wiek ma znaczenie?

Naturalną przyczyną braku owulacji jest wiek kobiety. Po wejściu w stadium menopauzy żeński organizm przestaje produkować gamety. Zwykle dzieje się to w okolicach 55.-60. roku życia. Jeśli menstruacja zanika wcześniej, tj. w wieku rozrodczym, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych kobiety.

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego może być następstwem kłopotów na tle psychologicznym, neurologicznym lub skutkiem zażywania określonych leków. Ponadto brak owulacji może być spowodowany chorobami przysadki mózgowej, podwzgórza, wątroby, nadnerczy. Może być też wywołany cukrzycą, otyłością, bulimią bądź anoreksją.

Niedrożność jajników to mechaniczny czynnik niepłodności. Przeważnie bierze się ze stanów zapalnych jajników i jajowodów. Te z kolei mogą być wywołane przez choroby weneryczne albo być skutkiem zabiegów przeprowadzanych w macicy.

Z czego wynika niezdolność do zapłodnienia przez mężczyznę? To wypadkowa wielu czynników. Zwykle niepłodność u panów jest pochodną kiepskiej jakości nasienia. Na tę jakość składa się wiele parametrów: zbyt mała liczba plemników, zbyt mała ruchliwość plemników, zbyt mała objętość ejakulatu, wady w budowie plemników, zbyt krótka żywotność plemników, zwiększona liczba leukocytów.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest PMS

Napięcie przedmiesiączkowe (PMS) jest powodowane przez wysokie stężenie progesteronu. Objawy PMS to rozdrażnienie, złość, smutek, spadek samooceny, ból podbrzusza czy...

Zamknij