Leczenie ósemek – jak je przeprowadzić? Kiedy jest możliwe i czy warto je podejmować?

Stomatolodzy bardzo często odradzają leczenie ósemek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których powinno się je podjąć.

Dlaczego ósemki są tak problematyczne?

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, potrafią sprawić swojemu właścicielowi dużo problemów. Wyrzynają się znacznie później niż pozostałe zęby stałe, najczęściej między 18 a 25 rokiem życia (stąd też ogólnie przyjęta nazwa „zęby mądrości”), choć mogą pojawić się jeszcze później lub nie wyrznąć się w ogóle. Przez wiele lat leczenie ósemek uważano za niepotrzebne i zalecano ich wyrwanie, gdy tylko się pojawiały. Obecnie jednak do takiej decyzji podchodzi się bardzo ostrożnie. Skąd przekonanie o zbędności trzecich trzonowców i z jakimi kłopotami miałoby się wiązać ich posiadanie?

Przede wszystkim ósemki wyrzynają się nie tylko późno, ale i bardzo powoli. Zdarza się, że ząb się zatrzymuje i na powierzchni widać wyłącznie jego koronę bądź tylko część wierzchołka. Pojawianiu się zęba mądrości nierzadko towarzyszą ból i opuchlizna dziąsła. Dolegliwości są niekiedy tak silne, że człowiek nie potrafi skupić się na obowiązkach, a nocą nie może zasnąć. Co więcej, kiedy ósemce uda się w pełni wykształcić, zwykle ciasno przylega do sąsiadującego zęba, a często nie mając miejsca, rośnie krzywo, na przykład kalecząc wewnętrzną stronę policzka. Jednocześnie ostatnie zęby trzonowe są bardziej narażone na zmiany próchnicze, ponieważ podczas codziennego szczotkowania trudno dotrzeć w ich okolice i zadbać o to, by ich powierzchnie zostały w pełni oczyszczone z płytki nazębnej. Niekiedy psuje się ósemka „zatrzymana” w dziąśle, czym powoduje ból. Usunięcie ubytku jest wówczas niemożliwe.

Kiedy i jak leczyć zęby mądrości?

Leczenie zębów mądrości nie jest złym pomysłem, gdy rosną w prawidłowy sposób. Rzeczywiście, dotarcie do ostatniego trzonowca może sprawić stomatologowi nieco kłopotu, jednak zarówno borowanie, jak i leczenie kanałowe przynosi często pożądany skutek. W drugim przypadku trzeba się liczyć z tym, że kanały będą tak skomplikowane do opracowania, że specjalista odradzi podejmowanie takiego ryzyka. Zbyteczność usuwania ósemki wiąże się na przykład z brakiem sąsiadującej siódemki. W takich wypadkach prawidłowo rozwinięty ząb nie tylko ma miejsce w szczęce, ale i przejmuje funkcje utraconego trzonowca.

Wyrywanie ósemek – czemu czasem warto go sobie oszczędzić?

Choć w większości przypadków rzeczywiście doradza się usunięcie zębów mądrości, nie jest to niestety zabieg prosty i nie przypomina wyrywania innych zębów. Musi go przeprowadzić chirurg szczękowy lub szczękowo-twarzowy, ponieważ wiąże się on z ingerencją w kość. Przy tym zabiegu mogą również wystąpić powikłania, a charakterystycznymi dolegliwościami pozabiegowymi są silne bóle policzka i okolicy za uchem. Sama procedura trwa też dłużej niż usuwanie pozostałych zębów. Można ją przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym bądź pod narkozą.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ministerstwo Środowiska – czy wywiązuje się ze swoich zadań?

Ministerstwo Środowiska to instytucja jak sama nazwa jej wskazuje, przynajmniej w teorii powołana do jego ochrony. Niestety brak słowa "ochrona"...

Zamknij