Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych – objawy i przyczyny dysfunkcji oraz dostępne działania lecznicze

Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych – objawy i przyczyny dysfunkcji oraz dostępne działania lecznicze

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych nie należą do rzadkich. Po zaobserwowaniu objawów warto udać się do stomatologa.

Przyczyny i objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Nie wszyscy decydują się na leczenie stawów skroniowo-żuchwowych, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że jest możliwość poradzenia sobie z przykrymi dolegliwościami, które nierzadko uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Do najczęściej spotykanych objawów chorób stawu skroniowo-żuchwowego zalicza się bóle głowy, zwykle o podłożu migrenowym. Osoby z dysfunkcjami stawu skarżą się również na sztywnienie szyi i karku, a także nasilające się bóle ramion. Widoczne stają się zmiany wewnątrz jamy ustnej: szkliwo zębów ściera się z powodu ich kurczowego zaciskania. Niejednokrotnie zauważa się ruchomość niektórych zębów oraz nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury, która jednocześnie powoduje nagły, ale silny ból szczęki. Gdy stan jest poważniejszy, szczęka często „przeskakuje” z wyraźnym trzaskiem.

Najczęstszą przyczyną dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych są mikro- i makrourazy szczęki. Problemy szczękowe mogą się również pojawić w wyniku nadmiernego stresu lub nieleczonej wady zgryzu. Czasem dolegliwość ma też podłoże zdrowotne – może być konsekwencją choroby stawu.

Jakie badania warto przeprowadzić przy nasilających się dolegliwościach?

Stomatolog na początku przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Zapyta o to, jaki rodzaj bólu odczuwa i jakie dolegliwości mu towarzyszą, a także zorientuje się, czy dana osoba doświadczyła wcześniej urazów. W następnej kolejności przeprowadzi badanie palpacyjne, by ocenić stan stawów oraz napięcie mięśni. Sprawdzi również zakres ruchu żuchwy i przyjrzy się zębom, by stwierdzić, jak mocno są starte ich powierzchnie. Jeśli zajdzie konieczność oceny zmian, jakie nastąpiły w anatomii, w celu wykluczenia ewentualnych nowotworów stawu skroniowo-żuchwowego, zlecony zostanie rezonans magnetyczny oraz ultrasonografia Dopplera.

Jak przebiega leczenie stawów skroniowo-żuchwowych?

W przypadku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego przeprowadza się leczenie fazowe. W pierwszej kolejności lekarz skupia się na zniwelowaniu ciągłego skurczu mięśni, powodującego ból oraz przywróceniu dolnej szczęce optymalnego zasięgu ruchu. Pacjent otrzymuje najczęściej specjalną szynę, którą powinien nosić przez pewien czas (najczęściej stomatolog przepisuje ją na mniej więcej pół roku), by staw szczękowo-żuchwowy mógł się ustabilizować. Jako że napięcie mięśni ulega zmniejszeniu, rozpoczyna się też etap gojenia. Bywa, że wystarczy jedynie noszenie szyny, jednak często potrzebna jest też kolejna faza – rekonstrukcja zwarcia. Zmienia się wówczas kształt zębów, nakłada się mosty lub korony na zęby, a także wykorzystuje aparat ortodontyczny. W wyjątkowo skrajnych przypadkach należy uruchomić fazę trzecią, polegającą na ingerencji chirurgicznej.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poród w Anglii – opieka po porodzie

Przez pierwsze dni po porodzie w UK opiekę nad matką i dzieckiem sprawuje położna. Po pewnym czasie jej rolę przejmuje...

Zamknij