Leczenie uzależnień zależy od rodzaju nałogu

Silna potrzeba wykonywania jakieś czynności, doświadczania pewnych stanów i uczuć nazywana jest uzależnieniem. Tak samo nazywa się ciągła chęć zażywania jakiś substancji, które wywołują pożądane odczucia. O uzależnieniu mówimy wtedy, gdy nie panujemy nad wspomnianym pragnieniem, a ono wpływa znacząco na nasze poczynania.

Rodzaj uzależnienia determinuje terapię odwykową

 

Dzisiaj można być uzależnionym od wielu czynników. Najbardziej znane uzależnienia dotyczą alkoholu, narkotyków, papierosów i leków. Oficjalnie uzależnieniami są zaburzenia psychologiczne znajdujące się w wykazie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 opracowywanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jednak pojęcie uzależnienia jest znacznie szersze, gdyż obejmuje również korzystanie z internetu, wybranych portali (zwłaszcza serwisów społecznościowych), uprawiania seksu, oglądania telewizji, korzystania z gier hazardowych. W związku z tym praktyczna psychologia postuluje, by jako uzależnienie traktować „wszelkie wypadki, kiedy człowiek czuje się zmuszony angażować się w zachowania ryzykowne, wymykające mu się spod kontroli”.

Wedle głównego podziału wyróżnia się trzy rodzaje uzależnień: fizjologiczne (fizyczne), psychologiczne (psychiczne) i społeczne (socjologiczne).

Te pierwsze mają postać silnej potrzeby zażywania jakichś specyfików. Potrzeba ta w razie niezaspokojenia objawia się dolegliwościami fizycznymi, np. biegunką, bezsennością, wymiotami, bólami, czyli tzw. zespołem abstynencyjnym.

Uzależniać fizycznie mogą: alkohol etylowy, nikotyna, heroina, morfina i inne opiaty, pochodne kwasu barbiturowego stosowane jako leki nasenne, wybrane steroidy i niektóre leki psychotropowe (benzodiazepiny). Część badaczy twierdzi, że fizycznie można się uzależnić od kofeiny.

Nałóg psychologiczny silna chęć ciągłego zażywania określonej substancji albo robienia czegoś. Jej niezaspokojenie nie wywołuje poważnych następstw psychologicznych. Uzależnienie psychiczne objawia się kompulsywna konsumpcją kosztem zdrowia, wzrostem tolerancji na działanie środka, samooszukiwaniem się poprzez usprawiedliwianie wykonywania danej czynności.

Jak odbywa się leczenie uzależnień? Wszystko zależy od tego, czego one dotyczą. Każdy rodzaj nałóg zwalcza się w inny sposób. Więcej informacji znajdziemy na stronie http://eratunek.pl/jak-rozwiazac-problem-uzaleznien/.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zdrowo żyć

Nie bez powodu mawia się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta sprawiają, że nasze samopoczucie...

Zamknij