Lecznicza jaskinia solna w Kołobrzegu dla Twojego zdrowia!

Leczyć można na różne sposoby i przy wykorzystaniu różnych bodźców. Czynnikiem poprawiającym stan zdrowia nie muszą być i nie są leki rozumiane jako substancje chemiczne przyjmowane doustnie czy dożylnie. W przyrodzie występuje wiele naturalnych stymulatorów prozdrowotnych.

Zalety przebywania w grocie solnej

Do takich należą m.in. sól kamienna i sól morska. Ich lecznicze właściwości ujawniają się w określonych okolicznościach i przy określonym stężeniu. W praktyce chodzi o ilość ziaren (krystalitów) chlorku sodu zawartych w soli. Ich duże stężenie występuje w kopalniach soli oraz w grotach solnych.

O ile te pierwsze są trudno dostępne, tak groty solne wręcz czekają na kuracjuszy. Jedna z nich, o nazwie „Selen”, zlokalizowana jest w ośrodka zdrowia Verano w Kołobrzegu. We wnętrzu pomieszczenia umieszczono kilkadziesiąt ton soli kamiennej i kilka ton soli morskiej. W efekcie powstał leczniczy mikroklimat.

Pobyt w grocie solnej korzystnie wpływa na zdrowie. Polecany jest zwłaszcza przy schorzeniach dróg oddechowych (m.in. astmie, pylicy) oraz skóry (np. łuszczycy). Seanse solne mogą być także elementem terapii alergii wziewnych. Stosuje się je również w leczeniu

Przebywając w komorze solnej, dostarczamy organizmowi wielu minerałów: manganu, żelaza, wapnia, magnezu. Chlorek sodu normalizuje florę bakteryjną układu oddechowego, eliminuje drożdżaki z błon śluzowych i ułatwia odkrztuszanie.

To jednak nie koniec korzyści płynących z przebywania w jaskini solnej. Poza właściwościami leczniczymi taki seans ma też funkcję relaksacyjną. We wspomnianej grocie solnej „Selen” odbywa się to w ten sposób, że kuracjusz rozkłada się na leżaku, następnie przyciemniane są światła, a z głośników płynie przyjemna muzyka. Wyjątkowo odprężającą atmosferę tworzy też plusk wody przepływającej przez grotę. W takich warunkach łatwiej zwalcza się przemęczenie, nerwice czy stres.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lista sanatoriów uzdrowiskowych refundowanych przez NFZ

Wraz z wiekiem stan naszego zdrowia pogarsza się. Wynika to z wielu czynników. Do najważniejszych należy właśnie upływ czasu, co...

Zamknij