Lekkostrawna dieta przy chorej wątrobie

Póki jesteśmy zdrowi rzadko kiedy doceniamy własne zdrowie – wszystko jednak zmienia się w sytuacji, gdy nasz organizm przestaje z nami współpracować.

Wówczas warto zmienić priorytety i dotychczasowy styl życia, ponieważ zdrowie i życie – mamy tylko jedno.

 Przykładowo, jeśli cierpimy na różnego rodzaju dolegliwości wątrobowe, konieczna jest szybka zmiana diety i przestawienie się na zdrowe i lekkostrawne pokarmy.

Czego unikać w diecie?

Powinniśmy unikać potraw bardzo pikantnych, dużych ilości nabiału, a także posiłków z dużą ilością tłuszczy – to wszystko powinny zastąpić gotowane warzywa, chude mięso, łagodne zupy-kremy, owoce, a także jasne pieczywo (interesujące jest to, że zdrowe ciemne pieczywo nie jest wskazane w przypadkach problemów z wątrobą).

Prawdopodobnie choremu będzie trudno zmienić stare nawyki żywieniowe, jeśli jednak myśli on o swoim zdrowiu w dłuższej perspektywie, bez zmiany stylu żywienia się nie obejdzie. Pomocna może być tutaj konsultacja z lekarzem a także dietetykiem, którzy mogą przekonać chorego o celowości przestrzegania nowej diety.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Atopia skóry wraz z ospą wietrzną

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zwiększyło się występowanie chorób atopowych u dzieci w krajach europejskich. Badania wykazały, że w Polsce...

Zamknij