Lista sanatoriów uzdrowiskowych refundowanych przez NFZ

Wraz z wiekiem stan naszego zdrowia pogarsza się. Wynika to z wielu czynników. Do najważniejszych należy właśnie upływ czasu, co przekłada się na coraz mniejszą sprawność i wydolność organizmu. W pewnym wieku dają też o sobie znać skutki zaniedbań, niewłaściwych wyborów i zachowań podjętych w latach młodości.

Wskazania do pobytu w uzdrowisku

 

Czasu już się nie cofnie. Jednak nie ma co załamywać rąk i rozpaczać. Można próbować pozbyć się problemów zdrowotnych i odzyskać dawną sprawność. Pozwalają na to możliwości współczesnej medycyny. Trzeba tylko zacząć działać odpowiednio wcześnie.

Wielu poważnych schorzeń można się pozbyć, jeśli zostaną one wykryte we wczesnych fazach rozwoju. W przypadku przewlekłych chorób czas odgrywa istotną rolę. Im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym większe są szanse na całkowite pozbycie się dolegliwości i powrót do stanu pierwotnego, tj. sprzed powstania problemu.

Diagnozowaniem przypadłości zajmują się lekarze. Trzeba więc regularnie się badać, odwiedzać lekarzy. Dotyczy to zwłaszcza osób kwalifikujących się z jakichś powodów do grup dużego ryzyka, np. z racji wieku albo występowania danej choroby w rodzinie.

Wizyty u specjalisty warto rezerwować sobie nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych niepokojących sygnałów. Po prostu warto to robić w ramach profilaktyki, czyli tzw. dmuchania na zimne. Bardzo często dzieje się tak, że poważne choroby nie dają żadnych charakterystycznych oznak w pierwszych fazach rozwoju.

Po stwierdzeniu niepokojących zmian lekarz zaleci terapię. Może nią być wyjazd do sanatorium. To zakład medyczny, który wykorzystuje naturalnie występujące biofizyczne czynniki środowiska w leczeniu różnych chorób. Chodzi m.in. o złoża borowiny, źródła wody mineralnej, wysoką zawartość jodu, ozonu w lokalnym powietrzu.

Sanatorium działa w miejscowości uzdrowiskowej, w której panuje specyficzny klimat oraz szczególne walory przyrodnicze, naturalne i rekreacyjne. Świetnym przykładem jest Kołobrzeg i zlokalizowane nad tamtejszą plażą Centrum Zdrowia i Relaksu Verano, które świadczy usługi zdrowotne.

Pobyt w sanatorium zaleca się osobom przewlekle chorym oraz przechodzącym rehabilitację. Może stanowić kontynuację leczenia szpitalnego. W takim przypadku chodzi o utrwalenie pozytywnych efektów terapii.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czas na weekend nad morzem

Nie samą pracą żyje człowiek. Dla zachowania równowagi ciała i – przede wszystkim – ducha trzeba też odpoczywać. Można to...

Zamknij