Łóżka rehabilitacyjne – rodzaje

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla pacjentów wymagających stałej opieki. Najbardziej znany rodzaj to łóżko ortopedyczne. Na oddziałach dla osób o bardzo dużej masie ciała znajdują się natomiast łóżka bariatryczne. W sprzedaży jest też dostępny sprzęt specjalnie dla dzieci.

Łóżka rehabilitacyjne – najważniejsze informacje

Łóżko rehabilitacyjne bywa nazywane łóżkiem ortopedycznym, szpitalnym bądź medycznym. Zostało zaprojektowane dla osób wymagających stałej opieki w placówkach medycznych lub też opieki domowej. Większość z modeli jest wykonana z drewna lub z metalu. Metalowa konstrukcja jest lżejsza i łatwiejsza w czyszczeniu niż drewniana. Oba materiały są tak samo wytrzymałe. Łóżka zrobione z drewna można doskonale wkomponować w stylizację mieszkania. Są bardziej estetyczne niż metalowe. W zasadzie wszystkie modele łóżek rehabilitacyjnych składają się i mają koła, co zdecydowanie ułatwia ich transport np. z placówki medycznej do domu. Umożliwia także przewiezienie pacjenta np. do łazienki. W sprzedaży są dostępne modele regulowane elektrycznie za pomocą pilota w jednej części i systemem zapadkowym – w drugiej. System zapadkowy polega na ułożeniu belki w konkretnym miejscu, które wyżłobiono w ramie. Wiele urządzeń jest też w całości sterowanych elektrycznie, dzięki wykorzystaniu precyzyjnie działających siłowników.

Czym charakteryzuje się łóżko ortopedyczne?

Łóżko ortopedyczne jest to jeden z najbardziej znanych rodzajów łóżka rehabilitacyjnego. Daje on możliwość oddzielnego regulowania poszczególnych segmentów. W niektórych modelach można samodzielnie ustalić, o którą część pacjent będzie opierał nogi oraz plecy. Inne natomiast pozwalają na zmianę położenia aż trzech ze wszystkich czterech segmentów, z których składa się łóżko. Istnieje możliwość indywidualnego dopasowania jego wymiarów. Natomiast szczyt łóżka możliwy do oddzielenia od jego ramy zwiększa funkcjonalność sprzętu.

Łóżko bariatryczne

Następny typ łóżka rehabilitacyjnego to łóżko bariatryczne. Znajduje się ono na oddziałach przyjmujących pacjentów o bardzo dużej masie ciała, którzy wymagają specjalistycznej opieki. Jest też dostępne na oddziałach intensywnej terapii. Sprzęt tego typu daje możliwość regulowania szerokości i długości, co zwiększa komfort chorego. Łóżko bariatryczne ma też niezwykle szeroki zakres regulacji. Zwykle jest sterowany elektrycznie przy użyciu pilota.

Rehabilitacyjne łóżeczko dla dzieci

W sprzedaży są dostępne także łóżka rehabilitacyjne przeznaczone specjalnie dla dzieci. Tego typu sprzęt zazwyczaj składa się z jednego lub dwóch segmentów. Mały pacjent może na nim leżeć w pozycji Trendelenburga (w której jest ułożony na plecach, a górna część jego klatki piersiowej, tułów oraz głowa znajdują się poniżej poziomu nóg), a także anty-Trendelenburga. Wysokość oparcia oraz barierek w łóżeczku rehabilitacyjnym jest z reguły ustawiana manualnie.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z rozstępami

Rozstępy to przykra pamiątka jaka najczęściej pozostała nam po okresie dojrzewania bądź ciąży. Nieestetyczne pręgi odbierają nam pewność siebie i...

Zamknij