Łuszczyca

Łuszczyca, to przewlekła, niezakaźna choroba skóry, której towarzyszą łuszczące się wykwity. Przypadłość ta jest ciężka do wyleczenia i ma nawracający charakter. Oznacza, to tendencję do samoczynnego znikania i emisji . Jest, to jedna z najczęściej leczonych chorób skóry, na którą cierpi około 2-4 % społeczeństwa. Przyczyna łuszczycy leży w niewłaściwym działaniu układu odpornościowego.

Aby skutecznie leczyć tę chorobę, lekarz musi rozpoznać jej typ. Wyróżnia się łuszczycę zwykłą, zadawnioną, brodawkującą, wysiekową, brudźcową, kropelkowatą, plackowatą oraz stawową. Klasyfikuje się też łuszczycę  krostkową dłoni i stóp oraz ogólną.

Ważne objawy łuszczycy, to czerwonobrunatne lub różowawe grudki, które pokrywa srebrzysta lub szara łuska składająca się z wielu warstw. Tego rodzaju płaskie grudki przyjmują różne kształty, a czasem zlewają się. Tego typu zmiany umiejscawiają się zwykle w okolicach łokci i kolan, pośladków, skóry głowy, dłoni oraz stóp. Lekarze wyróżniają także łuszczycę paznokci.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego nie powinniśmy ignorować grypy

Grypa należy do chorób zakaźnych układu oddechowego i przenosi się drogą kropelkową, czyli na przykład w czasie kichania. Leczenie  i...

Zamknij