Maści przeciwświądowe

Spośród chorób wieku dziecięcego, niektóre zapadają nam w pamięć na dłużej. Jedną z nich jest ospa. Nie sposób przecież zapomnieć setek czerwonych, zaognionych pęcherzyków, które przez kilka tygodni szpecą całe ciało. Wygląd to jeszcze nic, wystarczy nie patrzeć w lustro. Jednak dużo bardziej dokuczliwy jest uciążliwy świąd – swędzą wszystkie części ciała, a drapanie się, choć dałoby ulgę, jest niewskazane.

Podczas ospy nie można się drapać. Pęcherzyki wypełnione są płynem surowiczym, który musi zaschnąć. Pojawiają się wtedy strupki, które po kilku dniach odpadają. Choroba kończy się, gdy ostatni strupek samoistnie odpadnie. Kluczowe jest tu słowo samoistnie. Jeśli dziecko będzie się drapać, pęcherzyki nie będą się goić, co spowoduje powstanie głębokich blizn. Takie blizny zostają na całe życie i trudno się ich pozbyć nawet za pomocą maści na blizny. Trzeba więc powstrzymywać się przed drapaniem. W przypadku dorosłych być może wizja oszpeconego ciała zadziała motywująco. Dziecku jednak trudno wytłumaczyć, by nie drapało się, gdy tak okropnie swędzi skóra w czasie ospy.

Pomocna maść przeciwświądowa

Jak pomóc maluchowi, który narzeka na uporczywe swędzenie. Dobrym rozwiązaniem są maści przeciwświądowe, które łagodzą świąd, a jednocześnie przyspieszają proces gojenia się pęcherzyków. Dobra maść to spokojna skóra dziecka – ospa szybciej ustąpi. O maść przeciwświądową warto zapytać się lekarza podczas wizyty potwierdzającej chorobę. Jednak i bez tego można dostać wiele specyfików bez recepty. Są różnych firm, w różnej cenie, mogą być w żelu, maści czy kremie – wszystkie działają podobnie. Dzięki nim skóra dziecka w czasie ospy może liczyć na chwilę wytchnienia bez swędzenia.

Maści przeciwświądowe, podobnie jak płyn wysuszający, najlepiej jest nakładać małym pędzelkiem i absolutnie nie smarować. Mogłoby to podrażniać i uszkadzać pęcherzyki – czyli efekt w postaci blizn byłby taki sam, jak podczas drapania.

Jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy

Gdy naszego malucha dopadnie ospa, zadbajmy o to, by mógł chorować w komfortowych warunkach. Nie musi leżeć w łóżku, ale powinien zostać w domu – dla własnego bezpieczeństwa i aby nie zarażał innych. Podawajmy mu lekkie, nieostre pokarmy, najlepiej mocno rozdrobnione. Unikajmy kąpieli – podczas ospy są niewskazane. Krótki, lekko chłodny prysznic zadziała kojąco na skórę, a bawełniana, przewiewna piżamka czy dres pozwoli ciału oddychać, a krostkom szybciej się goić.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odporność na ospę

Ospa wietrzna pojawia się głównie u małych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Setki pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym pojawiają się...

Zamknij