Medycyna XXI wieku ma spore możliwości

 

Szczepionki przeciw groźnym chorobom, leki hormonalne, beta-blokery poprawiające kondycję serca – to przykłady osiągnięć medycyny ostatnich kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Dzięki nim uratowano miliony istnień ludzkich, wielu z nich poprawiła się jakość życia. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia, bo nadal istnieją i powstają nowe choroby i zagrożenia dla zdrowia.

Wczesne diagnozowanie poważnych chorób

 

W ostatnim czasie medycyna poszła zdecydowanie naprzód. Dzisiaj pozwala zbadać swoje geny, by sprawdzić, jakie jest ryzyko zachorowania na poważne schorzenie, np. kardiologiczne. Jakie to ma znaczenie? Ogromne! Im wcześniej wykryje się patologiczne zmiany w organizmie, tym większa szansa na całkowite ich wyleczenie. Dotyczy to nawet śmiertelnych chorób nowotworowych.

Poza tym znając kondycję danego organu, można w porę wdrożyć plan naprawczy. Człowiek widząc zagrożenie, mając jego naoczne dowody, łatwiej przekonuje się do potrzebnych zmian, czyli profilaktyki.

W przypadku chorób serca działaniami zapobiegawczymi będzie: regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu, dieta bogata w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, redukcja tłuszczów zwierzęcych i produktów mocno przetworzonych, zwiększenie spożycia ryb, orzechów, awokado i innych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie wpływających nie tylko na serce, ale także mózg i nerwy.

Medycyna XXI wieku korzysta również ze zdobyczy technologicznych. Coraz powszechniejsze są rezerwacje wizyt przez internet, a nawet badania na odległość, czyli telemedycyna (na wzór np. telepracy). Jej rozwój to świetna wiadomość dla mieszkańców terenów górzystych, trudno dostępnych oraz położonych daleko od ważnych ośrodków.

Więcej o możliwościach, jakie ma medycyna XXI wieku, przeczytamy na stronie http://poradydlapacjentow.pl/dzisiejsza-medycyna. Artykuł porusza m.in. kwestie medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, które pozwalają eliminować nie tylko defekty kosmetyczne, ale też leczyć poważne schorzenia ogólnoustrojowe, np. otyłość.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dawna medycyna stanowi inspirację dla współczesnych lekarzy

Jak leczono ludzi w czasach starożytnych, w średniowieczu czy 300 lat temu? Jak radzono sobie ze schorzeniami bez pomocy środków...

Zamknij