Metody leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm, to wada wzroku, nazywana też niezbornością. Astygmatycy mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska i daleka. Brak odpowiedniej korekcji wzroku może prowadzić do nasilenia wady i nieprzyjemnych dolegliwości, jak: bóle głowy, zmęczenie, pieczenie, łzawienie oczu czy stopniowe pogarszanie się widzenia. Astygmatyzm można korygować za pomocą soczewek kontaktowych, tradycyjnych okularów oraz zabiegu laserowego.

Soczewki kontaktowe toryczne

Toryczne soczewki na astygmatyzm są w stanie skorygować większość wad wzroku wywołanych niezbornością. Wykonane są z delikatnych materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych, dzięki czemu przepuszczają dużą ilość powietrza do oka i są całkowicie niezauważalne w czasie noszenia. Soczewki toryczne, nazywane też cylindrycznymi, to jedyna forma leczenia astygmatyzmu spowodowanego stożkiem rogówki. Szkła kontaktowe to wygodne rozwiązanie dla osób, które czują się niekomfortowo w tradycyjnych okularach. Dostępne są w wersji jednodniowej, dwutygodniowej oraz miesięcznej. Soczewki do wielokrotnego użytku należy przechowywać w pojemnikach i codziennie czyścić w specjalnym płynie, który można kupić w salonie okulistycznym.

Astygmatyzm – okulary cylindryczne

Metodą korekcji astygmatyzmu są również tradycyjne okulary wyposażone w szkła cylindryczne. Pozwalają na wyrównanie zniekształconego kształtu rogówki i jednocześnie skupienie docierającego światła do oka w jednym punkcie. Dzięki temu astygmatycy widzą wyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Astygmatyzm – leczenie laserowe

Zabieg laserowy u osób z astygmatyzmem można przeprowadzić dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Polega on na nacięciu rogówki, za pomocą lasera, i nadaniu jej odpowiedniego kształtu. Zabieg obywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Interwencja chirurgiczna trwa zazwyczaj około kilkunastu minut. Osoba poddająca się zabiegowi już po kilku dniach od operacji laserowej może powrócić do normalnej aktywności.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
cwiczenia
Wykorzystanie taśm do ćwiczeń

Ćwiczenia z taśmą elastyczną wzmacniają mięśnie. Pomagają je też rozciągnąć oraz są wykorzystywane w rehabilitacji. Elastyczność taśmy należy dostosować do...

Zamknij