Mięczak zakaźny – jak leczyć?

Mięczak zakaźny to choroba wirusowa skóry pojawiająca się u dzieci i aktywnych seksualnie dorosłych. Zakażenie następuje przy bezpośrednim kontakcie z chorym lub przedmiotami, których używał.

Co to jest mięczak zakaźny?

Mięczak zakaźny to choroba skóry i błon śluzowych. Wywołuje ją wirus MCV Molluscum contagiosum virus. Pojawia się zwykle u dzieci, które nie skończyły 5 lat i u dorosłych, którzy są aktywni seksualnie. Osoby o obniżonej odporności, np. chore na sarkoidozę, nowotwory, po przebyciu innych ciężkich chorób, przyjmujące leki immunosupresyjne, są szczególnie narażone na wystąpienie choroby. Duże ryzyko istnieje też u chorych na atopowe zapalenie skóry. Objawy mięczaka zakaźnego to tzw. wykwity w postaci półprzezroczystych twardawych grudek. Mają rozmiar od 3 mm do ponad 1,5 cm. Wyraźnie widać je na tle niezmienionej skóry. Guzki występują pojedynczo bądź w skupiskach. W środku każdej zmiany widoczne jest wgłębienie przypominające pępek.

Mięczak zakaźny – jak można się zarazić?

Mięczak to wysoce zakaźna choroba. Wirus jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z chorym, w tym kontakty seksualne. Zarazić można się także w miejscach publicznych takich jak sauna, basen lub salon kosmetyczny. Mięczakiem zakaża się również przez dotykanie przedmiotów codziennego użytku, z którymi chory miał kontakt. Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się od 2 tygodni do 6 miesięcy po styczności z wirusem MCV.

Leczenie mięczaka zakaźnego

Mięczaka zakaźnego leczy się poprzez:
• wyłyżeczkowanie zmian, a następnie nanoszeniu nalewki jodowej, która ma działanie przeciwwirusowe; preparat należy stosować 1-2 razy dziennie przez 1-2 tygodniu po zabiegu;
• terapię fotodynamiczną;
• krioterapię, czyli terapię zimnem, z wykorzystaniem ciekłego azotu;
• ablację laserową – wypalanie zmian laserem;
• 5% roztwór podofilotoksyny do stosowania 2 razy na dzień przez 3 dni na wykwity;
• wodorotlenek potasu, którego używa się 2 razy dziennie do czasu, aż pojawi się miejscowy stan zapalny;
• tretynoinę 0,05% i 0,2% w postaci kremu – aplikację należy powtarzać 2 razy dziennie;
• środki z kwasem glikolowym lub kwasem salicylowym.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak jest nieregularnym zgrubieniem znajdującym się pod skórą lub w głębszych tkankach. Guz może powodować ból brzucha, trudności w oddychaniu,...

Zamknij