Miejsce SLD w strukturach dzisiejszego państwa i pomysł na przyszłość

SLD, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej to partia, która na polskiej arenie politycznej działa od 1999 r. Pojawia się coraz więcej głosów, że obecnie to ugrupowanie wyrasta na jedyną stabilną siłę polityczną, a sprzyjają temu rządy PiS. To duża zmiana po tym, jak SLD musiało postawić na odrabianie strat po ostatnich wyborach.

 

SLD szykuje się do wyborów samorządowych w kraju. To partia, która po przegranych wyborach stara się odbudować pozycję na arenie politycznej i trzeba przyznać, że przekonuje do siebie wielu wyborców. Specjaliści i obserwatorzy sytuacji politycznej podkreślają, że Sojusz prowadzi rozsądne działania, unikając tematów mniej popularnych, ale też wpadek.

 

SLD – jak Sojusz wraca na arenę polityczną?

 

SLD spróbuje powrócić do sejmu po ostatnich przegranych wyborach – członkowie partii podkreślają, że 4 lata przerwy to wystarczający czas, aby przemyśleć własna politykę i postawić przed sobą nowe cele. Zaskakujący może wydawać się fakt, że na coraz stabilniejszą pozycję partii duży wpływ ma kontrowersyjna polityka prowadzona przez PiS. To Sojusz przejmuje niezadowolonych wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale również tych, którzy nie wiedzą na kogo głosować.

Zjawisko jest widoczne zwłaszcza po próbie wprowadzenia przez rządzące ugrupowanie ustawy degradacyjnej. Okazało się, że był to bodziec dla części społeczeństwa, które nie chciało dekomunizacji oraz m. in. zmiany nazw ulic, powołując się na fakt, że nie można zaprzeczać polskiej historii.

 

Sposób SLD na wybory parlamentarne

 

Zbliżające się wybory samorządowe będą generalnym sprawdzianem przed tymi, o które Sojusz Lewicy Demokratycznej chce szczególnie zawalczyć – parlamentarnymi. Obecnie kilka tysięcy samorządowców w Polsce wywodzi się właśnie z tej partii, a jej działacze chcą ten wynik poprawić. Członkowie ugrupowania uważają, że do 2019 roku będą w stanie wypracować sobie silny elektorat, a być może wystawić również własnego kandydata na najważniejszy urząd. Obecnie stawiają na samorządy i zwiększenie swojej pozycji właśnie w jednostkach terytorialnych. Co więcej, w prowadzonych działaniach unikają nieprzemyślanych decyzji i medialnych wpadek

SLD wabi elektorat podkreślaniem błędnych decyzji PiS. Działacze wprost kwestionują politykę pisania historii Polski od nowa i opowiadają się za obroną Konstytucji. Na poziomie lokalnym wspierają projekty, które próbowała zablokować partia rządząca m.in. finansowanie in vitro. Obserwując partię z zewnątrz, wydaje się, że ma pomysły na budowanie własnego wizerunku i konsekwentnie je realizuje. Jak  realizacja postanowień będzie wyglądała w przyszłości – to się dopiero okaże.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzina dysfunkcyjna w dorosłym życiu członka rodziny

Rodzina to podstawowa jednostka społeczna, która odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Jak twierdzą psychologowie, funkcja rodziny w kształtowaniu...

Zamknij