Migotanie przedsionków – czym się charakteryzuje?

Migotanie przedsionków jest chorobą, której ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Objawy mogą być nieodczuwalne bądź bardzo słabe. Należą do nich osłabienie, omdlenia oraz zawroty głowy.

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków jest to zaburzenie rytmu serca. Jest jedną z najczęściej występujących arytmii. Chorzy odczuwają je jako nieregularne kołatanie serca. Migotanie polega na tym, że przedsionki zamiast regularnie się kurczyć, drżą. Powoduje to zaburzenie przepływu krwi i zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów. Zdarza się, że fragment takiej skrzepliny oderwie się, a następnie dotrze do tętnicy mózgowej. Dochodzi wtedy do udaru mózgu. Jest to najpoważniejsze powikłanie migotania przedsionków. Aby mu zapobiec, należy ocenić ryzyko zakrzepowo-zatorowe u każdego pacjenta z tym schorzeniem. Chorym z niskim i niektórym z grupy umiarkowanego ryzyka profilaktycznie podaje się leki, takie jak Xarelto oraz aspiryna (kwas acetylosalicylowy). Natomiast pacjenci ze średnim i wysokim ryzykiem zatorowości lub powstania zakrzepów dostają leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Migotanie przedsionków – przyczyny

Do migotania przedsionków częściej dochodzi u osób starszych. Schorzenie jest też związane z czynnikami genetycznymi. Prawdopodobieństwa rozwoju choroby wzrasta u chorych na cukrzycę, niewydolność serca oraz chorobę niedokrwienną serca. Ryzyko zwiększają też nadciśnienie tętnicze, wady w obrębie zastawek serca i choroba mięśnia sercowego. Bardziej narażeni na migotanie przedsionków są pacjenci z nadczynnością tarczycy, zwłóknieniem przedsionków, niewydolnością nerek, chorobami płuc oraz chorobami układowymi. Objawy przypominające kołatanie serca pojawiają się także u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Ryzyko zaburzenia wzrasta u pacjentów po operacjach wykonanych na płucach, sercu i przełyku.

Migotanie przedsionków – objawy

Wielu pacjentów nie odczuwa żadnych objawów migotania przedsionków. Mogą one też występować w minimalnym stopniu. Często chorobę wykrywa się przy okazji badań profilaktycznych. Niekiedy pojawiają się duszności i osłabienie. Niektórzy chorzy mają też problemy z nieregularnym biciem serca. U innych występują z kolei kołatania serca, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, omdlenia, a nawet zasłabnięcia.

Leczenie migotania przedsionków

W leczeniu migotania przedsionków oprócz leków przeciwzakrzepowych i zmniejszających krzepliwość krwi stosuje się też kardiowersję. Polega ona na przywróceniu prawidłowego rytmu serca poprzez przyjmowanie leków bądź za pomocą elektrycznej stymulacji mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, coraz częściej jest wykonywana ablacja. To metoda obejmująca niszczenie ognisk arytmii poprzez wypalanie fragmentów tkanki mięśnia, które powodują migotanie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu?

Spalanie tkanki tłuszczowej można przyspieszyć, stosując środki, takie jak imbir, cynamon i czerwona herbata. Szybsze odchudzanie zapewnią też suplementy diety...

Zamknij