Ministerstwo Środowiska – czy wywiązuje się ze swoich zadań?

Ministerstwo Środowiska to instytucja jak sama nazwa jej wskazuje, przynajmniej w teorii powołana do jego ochrony. Niestety brak słowa „ochrona” w nazwie nie jest przypadkowy i stanowi ironiczne podsumowanie działalności tego resortu. Obecnie bowiem wcale nie chroni on środowiska naturalnego, a raczej je degraduje.

(Nie) dobra zmiana

Wraz z nadejściem nowej ekipy rządzącej wiele osób oczekiwało zmian w samym Ministerstwie Środowiska. W listopadzie 2015 roku funkcję Ministra objął Jan Szyszko i od razu zaczął wprowadzać wiele niekorzystnych zmian. Przede wszystkim ułatwił wycinkę drzew, co sprawiło, że właściciele prywatnych terenów zaczęli masowo wycinać drzewa se swoich posesji. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że właściciel działki na którym jest drzewo utrudniające codzienne funkcjonowanie, bądź po prostu stare lub zbyteczne chce je wyciąć. Niestety na nowym prawie skorzystali głównie deweloperzy, którzy od czasu jego wprowadzenia nie musieli już czekać na wycinkę drzew, a od razu zabierali się do pracy. Rezultatem była wielka krajowa wycinka, nierzadko pięknych i starych drzew. Na nowe prawo zaczęli narzekać też mieszkańcy bloków i osiedli. Spowodowało ono bowiem, że prace związane z wycinaniem drzew trwały od wczesnych godzin rannych do późnego wieczoru i niemal uniemożliwiały normalne funkcjonowanie. Gdy ekipa rządowa zorientowała się, że nowe prawo nie jest do końca dobrze napisane, zaczęto je gorączkowo poprawiać. Niestety na niewiele się to zdało, bo wielka wycinka jak trwała, tak trwa, a nowe przepisy tylko jeszcze mocniej skomplikowały sprawę.

Płonne nadzieje

Po przyjściu do resortu nowego Ministra Henryka Kowalczyka wiele sobie obiecywano. Ekolodzy mieli nadzieje, że nowy minister wykaże przynajmniej chęć dialogu, ale do tej pory nic na to nie wskazuje. Nadal trwa wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Resort zasłaniając się potrzebą eliminacji kornika drukarza tak na prawdę ukrywa fakt, że drzewa są wycinane głównie dla pieniędzy. Lasy Państwowe chętnie wycinają nawet najstarsze okazy i sprzedają w okazyjnych cenach, a zarobione pieniądze obficie zasilają nie mały już i tak budżet tej instytucji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ciąża mnoga – poród naturalny, czy cięcie cesarskie

Naturalne zakończenie ciąży mnogiej dotyczy ciąż bliźniaczych. Jeśli płodów jest więcej, przeprowadza się cesarskie cięcie. Ciąża bliźniacza – czy jest...

Zamknij