Na czym polega badanie u ginekologa

Badanie u ginekologa jest obowiązkiem dla każdej kobiety, które dba o swoje zdrowie. Najlepiej, odwiedzić specjalistę już jako dojrzewająca nastolatka, która miesiączkuje. Kobiety, które rozpoczęły życie seksualne obowiązkowo powinny badać się co jakiś czas. Wiele spośród nich, niestety postanawia udać się do ginekologa dopiero kiedy zachodzą w pierwszą ciążę. Badanie ginekologiczne powinno odbywać się  co najmniej raz do roku, a  powtarzanie cytologii jest wskazane raz na trzy lata.

Pierwszy  etapem wizyty w ginekologa jest przeprowadzenia wywiadu na temat zdrowia pacjentki. Lekarz może spytać o cel wizyty, regularne miesiączkowanie oraz doświadczenia seksualne.

Badanie na fotelu ginekologicznym bywa dla wielu osób krępujące.  Kobiety, które nie są dziewicami są badane za pomocą wziernika umieszczanego w pochwie. Dzięki temu lekarz może ocenić stan pochwy i szyjki macicy, a także pobrać wymaz cytologiczny. Z kolei, badanie dwuręczne, polegające na włożeniu dwóch palców do pochwy i jednoczesnym uciskaniu podbrzusza, służy określeniu położenia macicy, jajników i jajowodów.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Borelioza – groźna choroba odkleszczowa

Latem najczęstszymi miejscami wypoczynku są lasy, łąki, trawniki. Odpoczywamy na łonie natury, a przy okazji opalamy się, zbieramy grzyby, czy...

Zamknij