Na czym polega i jaki jest koszt in vitro z komórkami jajowymi dawczyni?

Wskazaniem do in vitro z komórkami jajowymi dawczyni jest m.in. przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, obciążenia genetyczne, nieudane próby in vitro, utrata płodności po terapii onkologicznej, wielokrotne poronienia. Szacuje się, że niepłodność dotyczy obecnie 10-15% par małżeńskich.

Niekiedy zdarza się, że mimo podjętego leczenia kobiety nie produkują komórek jajowych. Rozwiązaniem jest wówczas ich adopcja od anonimowej dawczyni, która musi spełniać szereg wymagań i zostać dokładnie przebadana pod kątem różnych chorób, w tym genetycznych, wirusowych, wenerycznych. Takie rozwiązanie oferuje m.in. klinika leczenia niepłodności InviMed, która gwarantuje pacjentkom uzyskanie trzech wysokiej jakości zarodków.  Koszt in vitro z komórkami od anonimowej dawczyni wynosi średnio 19000 zł.

In vitro z komórkami jajowymi dawczyni

Następujące miasta oferują leczenie niepłodności – Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdynia i Poznań przeprowadzają in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni. Skuteczność zabiegu została oceniona na 62,5%. Program skierowany jest do kobiet w wieku nieprzekraczającym 49 lat, które z różnych powodów nie posiadają własnych komórek jajowych. Przyczynami tego stanu mogą być przedwczesna menopauza, przebyte operacje i choroby, obciążenia genetyczne, wielokrotne poronienia. Adopcja komórek jajowych wskazana jest także w sytuacji, gdy wcześniejsze próby in vitro z użyciem własnych komórek jajowych nie zakończyły się pomyślnie.

Dawczynie komórek jajowych muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania formalne oraz medyczne. Przeznaczone do adopcji komórki jajowe pochodzą od zdrowych kobiet, które urodziły przynajmniej jedno zdrowe dziecko i są w wieku 21-35 lat. Dawczyni poddawane wielu badaniom, w tym wirusologicznym, genetycznym i psychologicznym. Dopasowywane są pod kątem grupy krwi i czynnika Rh do biorczyni. Przyszli rodzice mogą uzyskać 72-godzinny wgląd do bazy zawierającej zdjęcia z dzieciństwa dawczyń i informacje na temat ich koloru włosów i oczu, wzrostu, wykształcenia, zainteresowań. Dane te mogą okazać się pomocne w dokonywaniu wyboru dawczyni, który jest następnie weryfikowany pod kątem medycznym przez lekarza.

Komórki jajowe dawczyni łączone są z plemnikami partnera pacjentki w laboratorium embriologicznym. Powstałe zarodki umieszcza się w inkubatorze, gdzie dojrzewają przez 2-5 dni. Następnie przeprowadza się transfer 1-2 zarodków, które wprowadza się do jamy macicy pacjentki. Pozostałe zarodki zamraża się na wypadek ewentualnego niepowodzenia do wykorzystania w kolejnych cyklach. Po około 2 tygodniach od transferu wykonywany jest test ciążowy.

Jaki jest koszt in vitro z komórkami jajowymi dawczyni?

Koszt in vitro przy zastosowaniu własnych komórek jajowych to około 8000 zł. Cena in vitro z komórkami od anonimowej dawczyni jest znacznie wyższa i wynosi średnio 17000 zł. Do wartości tej doliczyć należy także koszt badań kwalifikacyjnych (około 1700 zł) i leków (około 400 zł).

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czemu mam zgagę?

Zgaga pojawia się po bardzo tłustym i dużym posiłku. Wówczas czujemy pieczenie w ustach i słabo nam. Zgaga to palenie...

Zamknij