Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Periodontologia zajmuje się terapią i profilaktyką chorób przyzębia. Najczęstszym schorzeniem jest paradontoza, która prowadzi nawet do utraty zębów. 

Co to jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na diagnostyce, leczeniu i zapobieganiu chorobom aparatu wieszadłowego zębów, czyli przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Są to schorzenia prowadzące do poważnych powikłań, a nawet przedwczesnej utraty zębów. Leczenie periodontologiczne przeprowadzane jest przez stomatologa ze specjalizacją periodontologiczną.

 

Z uwagi na to, że choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej dotyczą coraz większej liczby osób, jednym z najważniejszych zadań periodontologa jest profilaktyka. Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości to niedostateczna higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, wady zgryzu i zaburzenia gospodarki hormonalnej.  Działania periodontologów w tym zakresie opierają się na wczesnym rozpoznaniu problemu i edukowaniu pacjentów.

Leczenie periodontologiczne

Leczenie periodontologiczne rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia uzębienia i jamy ustnej przez stomatologa. Specjalista może zlecić także wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu możliwa jest ocena stanu kości, przyzębia i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na ich wczesnym etapie.

 

Leczenie periodontologiczne składa się z 3 kroków:

  • zabiegów higienizacyjnych – oczyszczania zębów z płytki bakteryjnej, wzmacniania szkliwa oraz korekty nieprawidłowych uzupełnień protetycznych;
  • zabiegów korekcyjnych – regenerowania uszkodzonych tkanek i kości, wykonania uzupełnień protetycznych;
  • zabiegów podtrzymujących – regularnych kontroli stomatologicznych, zabiegów profilaktycznych i eliminowania czynników ryzyka.

Zabiegi wykonywane w ramach periodontologii

Periodontologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia. Specjalista z tej dziedziny wykonuje się wiele zabiegów stomatologicznych. Najczęściej są to:

  • kiretaż otwarty lub zamknięty (oczyszczanie kieszonek dziąsłowych z kamienia),
  • usuwanie kamienia nazębnego,
  • pokrycie recesji dziąsłowych,
  • wydłużenie korony zęba,
  • gingiwektomia (usunięcie fragmentu dziąsła narastającego na zęby),
  • szynowanie rozchwianych zębów,
  • leczenie stanów zapalnych dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

 

Periodontolog ściśle współpracuje także z innymi specjalistami, m.in. z protetykiem. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci bardzo często wymagają korekty lub wykonania uzupełnienia protetycznego.

Wskazania do leczenia periodontologicznego

Leczenie periodontologiczne przeprowadza się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów: bólu, nadwrażliwości zębów, zaczerwienienia i krwawienia z dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z ust, ruchomości zębów lub odsłonięcia szyjek zębowych. Na wizytę periodontologiczną powinni zgłaszać się regularnie wszyscy pacjenci. Badanie kontrolne pozwala zapobiec lub wykryć choroby przyzębia we wczesnym stadium.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na kartę czy w abonamencie? Jaka taryfa jest najlepsza?

Podjęcie decyzji odnośnie taryfy nie jest skomplikowane, ale powinno się rozpocząć od analizy własnych potrzeb. Przede wszystkim należy wziąć pod...

Zamknij